Vojna na Ukrajine: Ako na ňu reaguje herný svet?

Odoberaj novinky cez  Google News
Vojna na Ukrajine nenechala chladný ani herný svet
Zdroj: twitter.com

Už je tomu týždeň čo dennodenne so zatajeným dychom sledujeme situáciu u našich východných susedov. Tých bez drzosti a akéhokoľvek dôvodu napadlo oveľa väčšie a silnejšie Rusko. A aj keď by sa mohlo zdať, že pôjde o krátky proces, nedeje sa tak. Tento článok však nemá byť o zhodnotení situácie a najčerstvejších novinkách z frontu. Vojenský konflikt totiž zasiahol všetky možné oblasti životov ľudí nielen priamo na Ukrajine, ale aj po celom svete. Vojna na Ukrajine zasiahla aj herný svet. Ako na ňu reagujú jednotlivé štúdiá?

Ukrajinské štúdiá

Azda najznámejší ukrajinskí vývojári pochádzajú zo štúdia GSC Game World. To je známe S.T.A.L.K.E.R. sériou, pričom momentálne majú pracovať na S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl. Na svojom Twitteri ešte v prvý deň útoku napísali: „Obraciame sa preto na všetkých našich kolegov z herného priemyslu, hráčov, blogerov alebo kohokoľvek, kto vidí tento príspevok vo svojom newsfeede: zdieľajte to, nestojte bokom a pomôžte tým, ktorí to potrebujú”. Rovnako tak zdieľali aj samotné číslo účtu, z ktorého prostriedky poputujú ukrajinskej armáde.

Štúdio Frogwares sídli na Ukrajine a je známe minuloročným titulom Sherlock Holmes Chapter One. Okrem iného stojí za hrou The Sinking City, pričom vlastní licencie aj na iné Sherlock hry. Prostredníctvom svojho twitter účtu nás informovali, že ich tým je roztrieštený po celej Ukrajine a vo svojich domovoch sú uväznení pred bombami, tankami a strelami z artilérie. A to iba za tri dni. Ďalej napísali: „Je koniec týždňa, ale nie vojny. Sláva Ukrajine.”

Kyjevské štúdio Vostok Games je prevažne známe pre svoju online free-to-play strieľačku s názvom Survarium. Aj tí sa vyjadrili prostredníctvom sociálnych sietí, keď zdieľali ukrajinskú vlajku. Okrem iného informovali aj o tom, že ich tím momentálne pracuje na diaľku s tým, že budú reagovať na aktuálnu situáciu. Zároveň vyjadrili najhlbšiu vďaku ukrajinským vojenským silám za obranu ich národa. Len dnes pritom pridali informáciu, že armáde sa rozhodli darovať 300 000 ukrajinských hrivien, čo je v prepočte 9 000 €.

Na Ukrajine sú aj menej známe štúdia, ktoré pracujú na indie hrách. Jedným z nich je OstrivGame, ktoré stojí za mestskou budovateľskou stratégiou Ostrov. Na svojom twitter účte opisovali svoj deň počas vojny. Pripomeňme, že na Ukrajine sídli ešte Beatshapers, Best Way (Men of War, Majesty) a Room 8 Studio (Scary Escape). Taktiež i samotný Crytek má pobočku na Ukrajine už vyše 15 rokov.

Reagujú aj české štúdia

Jedným s prvých zahraničných štúdií, ktorý začal s podpornou zbierkou, je známe poľské štúdio 11 bit studios. Tvorcovia hry This War of Mine sa rozhodli, že počas 7 dní všetky zisky z hry a ich DLC pôjdu ukrajinskému červenému krížu.

Ruska agresia prekvapila všetkých. Ale solidarita ľudí z celého sveta len za pár dní od začatia vojny nás drží stále pokope. Český videoherný priemysel sa tiež pripojil k rôznym charitám na pomoc Ukrajine. Konkrétne môžeme hovoriť o Oxymoron Games, ktoré stojí za Project Hospital. Všetky týždňové zisky z hry a DLC pôjdu organizácii UNICED a charite Člověk v tísni.

Pripojili sa aj ďalší českí vývojári. State of Play Games (autori logickej hry Lumino City) venujú všetky príjmy za nasledujúci týždeň zo svojich hier z App Store, Google Play a Steamu ukrajinskému Červenému krížu.

Brnenské štúdio Amanita Design, ktoré naposledy vytvorilo hororovku Happy Game, venuje neziskovej organizácii Člověk v tísni zisk z hier Machinarium, CHUCHEL a Creaks za prvý týždeň od vypuknutia bojov. Amanita Design poďakovali 11 bit studios a State of Play Games za inšpiráciu k solidarite s Ukrajinou.

„Ukrajina potrebuje pomoc, a to hneď. Odsudzujeme ruskou inváziu na Ukrajinu. Tento hrozný akt agresie nemá v žiadnej demokratickej spoločnosti absolútne žiadne miesto,“ napísali v prehlásení Amanita Design.

SCS Software chystajú vydanie špeciálneho DLC

Ak by sme mali menovať všetky štúdiá, ktoré sa zapojili do podpory Ukrajiny, bol by tento článok nesmierne dlhý. To, že ľudia ešte stále dokážu myslieť na potreby ostatných, sa ukazuje nielen v hernom priemysle.

Za zmienku však stojí ohlásené DLC, za ktorým stojí štúdio SCS Software. Nové rozšírenie by malo doraziť v najbližších dňoch, a to tak do Euro Truck Simulator 2, ako aj American Truck Simulator. DLC by malo priniesť nové lakovania kamiónov vo farbách Ukrajiny, ako aj niekoľko ďalších doplnkov do kabín. Celú sumu z predaja tohto rozšírenia vývojári venujú na charitu, ktorá podporí ľudí v núdzi na Ukrajine.

Za našu redakciu sa určite pripájame k podpore Ukrajiny. Je to strašná a neodpustiteľná vojna počas ktorej už teraz zomrelo veľa nevinných ľudí. Ak je to možné, tak pomôžte. A to buď kúpou nejakej hry, alebo zaslaním finančnej pomoci prostredníctvom overených charitatívnych organizácií, alebo sa môžete prihlásiť ako dobrovoľník na slovensko-ukrajinských hraniciach. Dokážme tak, že vojna na Ukrajine nezasiahla len herný svet, ale každého z nás.

Želáme si, aby sa konflikt skončil čo najskôr. Dovtedy, ak to bude čo i len trocha možné, tak sa ponorte do vašej obľúbenej hry. Už v piatok napr. vychádza nové Gran Turismo 7, na ktoré sme vám dnes priniesli aj celkom obsiahlu recenziu.

Našiel si chybu? Napíš nám o tom na admin[@]spawn.sk alebo do komentárov