Sony očakáva, že hry od Activision Blizzard ostanú aj na PlayStation

Odoberaj novinky cez  Google News
Crash Bandicoot 4
Zdroj: Activision

Takmer okamžite po oznámení zámeru odkúpiť Activision Blizzard Microsoftom sa vynorili rôzne otázky, hlavne z druhej strany tábora. Hráči a fanúšikovia platformy PlayStation sa začali obávať o svoje obľúbené tituly ako Call of Duty, Crash Bandicoot alebo Spyro. Zatiaľ čo Call of Duty malo pravidelne exkluzívne doplnky a výhody na platforme PlayStation, Crash a Spyro boli dlhodobo spojené s touto značkou. Ako to bude ďalej? Sony očakáva, že Microsoft dodrží zmluvy a hry od Activision Blizzard budú naďalej multi-platformové.

Sony sa tak vyjadrilo prostredníctvom hovorcu pre Wall Street Journal. „Očakávame, že Microsoft bude dodržiavať zmluvné dohody a bude aj naďalej zabezpečovať, aby hry od Activision boli multiplatformové,“ povedal hovorca. Phil Spencer, šéf Xboxu, sa krátko po akvizícii vyjadril, že kúpa nebola robená preto, aby hernú komunita rozdeľovala alebo ťahala preč od platformy PlayStation. Druhá vec je, že ak by sa Microsoft rozhodol urobiť z Call of Duty exkluzivitu na Xbox, mohli by s tým mať problém aj regulačné úrady a nie len hráči. Aspoň to si myslia niektorí analytici.

Nie je dôvod na paniku

Panika však nie je na mieste. Z histórie vieme, že Microsoft zmluvy dodržiava. Po získaní skupiny ZeniMax, pod ktorú patrí aj Bethesda, vydal Deathloop ako časovú exkluzivitu na PlayStation 5. Microsoft sa tiež vyjadril, že dodrží všetky existujúce zmluvy a napríklad hra Ghostwire: Tokyo vyjde exkluzívne na PlayStation 5, aj keď je štúdio Tango momentálne pod Microsoftom.

Je ešte veľmi skoro hádať sa a uvažovať o tom, čo bude a čo nebude exkluzivita. Môžeme očakávať, že Microsoft tak ako v minulosti dodrží zmluvy a hry budú vychádzať aj na PlayStation. Je ale na mieste očakávať, že niektoré z budúcich hier si vezme pre seba a svoje platformy (teda PC a Xbox). Okrem toho, kým bude Microsoft úplne vlastniť Activision Blizzard, ubehne ešte veľa času. Očakáva sa, že kúpa sa stane oficiálnou až niekedy v roku 2023.