Ruined King: A League of Legends Story – príjemná oddychová RPG

Odoberaj novinky cez  Google News
Ruined King: A League of Legends Story Recenzia
Zdroj: Riot Forge
Dátum vydania
16. november 2021
Platforma
PC
Žáner
RPG
Výrobca
Airship Syndicate
Vydavateľ
Riot Forge

V štúdiu Riot Games vymysleli fenomén. Svet League of Legends sa neustále rozrastá a to nielen v rámci základnej hry, ktorá je celosvetovo známa. Máme tu už aj seriály a rôzne menšie hry zasadené do tohto sveta. Pred nejakým časom sme recenzovali Hextech Mayhem, dnes je pripravená recenzia na ďalšiu hru od Riot Forge – Ruined King. Ako dopadla a stojí vôbec za to?

Svet League of Legends trochu inak

Ruined King: A League of Legends Story vyšla v náročných časoch a vzala si toho na plecia pomerne dosť. Na jednej strane sa musí zapáčiť hardcore hráčom League of Legends. Na druhej si k nej musia nájsť cestu aj hráči, ktorí LoLko veľmi nemusia, alebo sa oň nezaujímajú. Toto spojenie sa snažili vytvoriť v štúdiu Airship Syndicate a môžem povedať, že sa im to celkom podarilo. Minimálne je hra vytvorená dobre a herný dizajn je kvalitný.

V Ruined King dostanete do rúk známych hrdinov z MOBA hry League of Legends. Napríklad Illaoi, Braum alebo Miss Fortune. Nie sú to len postavy, ktoré tvorcovia preniesli z MOBA hry do svojej RPG. Sú to aj ich schopnosti. Illaoi, známa svojimi nepríjemnými chápadlami, ich využíva aj v tejto hre. Má možnosť uzdraviť spoluhráčov alebo zabiť nepriateľov. Braum, priateľský pôsobiaci dedko s veľkým štítom a ešte väčšími svalmi má zas obrovský štít. V hre ho teda využijete ako tanka, aj napriek tomu, že v League of Legends je to skôr podpora. Ofenzívne postavy ako Miss Fortune sú určené na to, aby ste sa nepriateľov zbavili čím skôr a efektívne.

Chce to trpezlivosť a čas

Vybudovať skvelú jednotku, ktorá spolu bude fungovať nie je len tak. Chce to čas, trpezlivosť a metódu pokus-omyl. Tieto veci sú hlavné body v podstate každej ťahovej stratégie a Ruined King nie je žiadna výnimka. Navyše to tu funguje dobre. Súboje sú rýchle a držia sa vždy vo svižnom tempe. Využiť môžete rýchle útoky, ale aj pomalšie, ktoré sú ale silnejšie. Je to na vás a na vašej stratégii. Tie silnejšie sa v hre nazývajú ako “lane ability”.

Hneď ako si ju vyberiete, môžete si následne vybrať z troch možností útokov. Na výber je Speed, Balance alebo Power útok. Názvy dokonale vystihujú to, čo od tohto útoku môžete očakávať. Napríklad Power útok viue udeliť obrovské poškodenie nepriateľom. No na druhú stranu môže nechať vašu postavu v otvorenom priestore, ničím nechránenú. Na to treba myslieť a opäť sa dostávame k stratégii a taktizovaniu. Niektorí nepriatelia majú pre určitý útok slabosť. Napríklad Speed útok dokáže zneškodniť bombu. To vám dáva možnosť vytvoriť si svoju vlastnú stratégiu počas každého stretu s nepriateľom.

Nekonečné možnosti herného sveta

Naša recenzia na Ruined King pokračuje pohľadom do minulosti. Na začiatku som spomínal, že Riot Games vytvorili fenomén. Hovorím, samozrejme, o celom svete League of Legends a o tom, ako ho postupne budovali. Pridávali rôzne príbehy, postavy a prepojenia medzi nimi. Tento svet zažijete aj v Ruined King. Veľkú časť strávite súbojmi, no rovnakú alebo o čosi väčšiu v hernom svete. Príbeh sa odohráva medzi dvoma svetmi. Máme tu pirátske mesto Bilgewater a mysteriózny Shadow Isles. Vašou úlohou, okrem súbojov, bude teda aj objavovať rôzne zákutia tohto sveta. Budete sa rozprávať s postavami, riešiť rôzne hlavolamy alebo si dopĺňať príbeh. Herný svet je naozaj pekný a detailný. Páči sa nám, že hra nie je len o súbojoch a autori nevytvorili len jednotvárne pozadie, ale kompletný svet, na ktorý sa dobre pozerá.

Je to klasické RPG, kde polovicu z celej hry tvorí najmä objavovanie sveta okolo vás. V skutočnosti neboli tieto dva svety nikdy poriadne vyobrazené v hre. Doteraz sme vedeli iba to, že existujú. Na stránke League of Legends sme mohli vidieť niekoľko obrázkov, no zato bohaté príbehové pozadie. Štúdio Airship Syndicate však dokázalo vytvoriť žijúci svet s vlastnou históriou veľmi dôverne.

Na nováčikov opatrne

Zatiaľ čo okolitý svet je vytvorený detailne, hrateľnosť je opatrná. Tu vidno, že sa autori snažia uviesť hráčov do deja zľahka. Mysleli pritom aj na tých, ktorí League of Legends nehrajú aktívne, alebo o ňom nikdy nepočuli. Hlavné postavy sa predstavia krátkym príbehom. To znamená, že nováčikovia si prečítajú a dozvedia sa základy, aby boli v obraze. Veteráni na druhú stranu nemusia pozerať zdĺhavé scénky, ktoré im aj tak nič nové nepovedia. Veľmi šikovné a efektívne riešenie. Veľké dialógy však nečakajte. Aj keď história postáv je bohatá, veľa toho nenarozprávajú.

Pri rozprávaní sa s nehrateľnými postavami sa dialógy nesú v jednom štýle. Väčšinou sú milé a nemáte veľmi na výber správať sa v hre inak. Chýbala mi v hre možnosť zachovať sa aj trochu inak, keďže dej sa odohráva v nedokonalom svete plnom záhad, ale aj bolesti a utrpenia. To však nie je nič hrozné.

Ruined King môže byť ľahký, alebo plný výziev

Výber je pritom na vás. Podľa náročnosti, ktorú si zvolíte. Keďže ide o RPG hru, svet je plný vedľajších misií, dokonca môžete aj rybárčiť. Môžete vytvárať nové veci alebo variť rôzne posilňujúce jedlá a a elixíry. Avšak to, či to musíte robiť, záleží na tom, akú náročnosť ste si vybrali. Ak hráte na tej najnižšej alebo ľahkej, crafting alebo varenie rýchlo stratí zmysel. Dokonca ani svoje útoky v súbojoch (okrem bossov) si nemusíte nejak extra plánovať. Jednoducho máte hru, ktorú prejdete bez problémov a užijete si herný svet a kúsok príbehu. To sa však zmení vyššou náročnosťou.

Hra má aj problémy, no nie je to nič veľké ani prevratné. Sú to skôr chybičky krásy, ktoré by tam ale nemuseli byť. Napríklad krátke scénky, ktoré musíte pozerať keď vaša postava použije ultimátnu schopnosť. Pozor si dajte aj na ukladanie hry. V mojom prípade sa mi niekoľkokrát stalo, že som stratili niekoľko bitiek, ktoré som už prešiel. To aj napriek tomu, že som si hru manuálne uložil. Predpokladám však, že toto sa vyrieši v ďalších aktualizáciách.

Tieto chyby ma však neodradili od názoru, že vo všeobecnosti ide o skvelú, malú RPG hru zo sveta League of Legends. Či už ste fanúšik alebo úplný nováčik, nemusíte sa ničoho báť a hre môžete dať pokojne aj šancu. Je totiž dosť pravdepodobné, že zo šance sa nakoniec vyvinie vaša nová obľúbená hra, ku ktorej sa s radosťou neskôr vrátite. Ja dúfam, že vám táto recenzia pomohla pri rozhodavaní sa, či Ruined King stojí za to, alebo nie.

Ruined King
Klady
Pekný herný svet
Známe postavy
Pre začiatočníkov aj skúsených
Rýchle, návykové súboje
Zápory
Opakujúce sa scénky
Slabšie dialógy
Menšie technické problémy
85
Ruined King