Pozrite sa na síce drahé, ale premakané prestavby počítačov Commodore 64

Odoberaj novinky cez  Google News
Commodore 64
Zdroj: youtube.com

Počítačové skrine. Niekto si dá na nich záležať, iný ich veľmi nerieši. Aj ony si však prešli historickým vývojom. Tie moderné sú často plné svetiel, špeciálne navrhnuté pre množstvo ventilátorov a prúdenie vzduchu a často vyzerajú veľmi elegantne. Nie sú však pre každého. Niektorí túžia po nostalgii jednoduchších čias s primeranou estetikou, a práve sem sa hodí tento moderný počítač Commodore 64x Kickstarter od My Retro Computer.

Commodore 64x sa dodáva v niekoľkých variantoch, pričom najlacnejším je holý počítač za cenu 135 USD. Tento model, ktorý obsahuje len skriňu a klávesnicu počítača Commodore 64x, je voľbou pre tých, ktorí sa uspokoja so zaobstaraním súčiastok a zostavením vlastného malého retro počítača.

Vzhľadom na tvar a veľkosť tejto napodobeniny C64 sa budete musieť držať menších dosiek, ako je mini-ITX alebo Raspberry Pi. Môže tiež dobre fungovať s modulárnymi súčiastkami pre notebooky Framework, ktoré sa už osvedčili v niektorých zábavných DIY projektoch. Očakáva sa, že po skončení Kickstarteru sa budú predávať za štandardnú cenu 169 USD.

Pre tých, ktorí chcú kompletnú zostavu, s ktorou sa nemusia trápiť, sú v ponuke Kickstarteru dve mašiny. Extreme je lacnejšia z možností, za 456 USD. Je to pomerne skromný stroj len so 4-jadrovým procesorom Intel Celeron J6412 a 4 GB pamäte RAM DDR4.

Tým sa tento stroj vymyká tomu, čo väčšina hráčov PC hľadá, ale ako nostalgický kúsok by absolútne vyhovoval. Štandardne sa bude predávať za 569 dolárov, takže je jasné, že tu nejde o špecifikácie, za ktoré by ste platili.

Táto téma pokračuje aj pri modeli Ultimate. Ten sa predáva za cenu 1 099 dolárov a obsahuje procesor Core i5 spojený s grafickým procesorom Nvidia GTX 1650. Tento model bol navyše vylepšený na 8 GB DDR4 RAM oproti 4 GB v modeli Extreme.

Podobné herné notebooky sa dajú nájsť za oveľa nižšiu cenu, a ak máte know-how, je pravdepodobné, že by ste si namiesto nich mohli postaviť oveľa lepší stroj, ktorý by sa zmestil do ponuky. Najmä vzhľadom na to, že keď sa dostane do maloobchodného predaja, má sa predávať za 1425 USD. Napriek tomu si myslím, že pre zberateľov je to možnosť.

Skutočný funkčný prototyp Commodore 65 bol vydražený za tisíce, takže relatívne ide o výhodnú kúpu. Aj keď v skutočnosti nie, nie je. Samotné puzdro však vyzerá úžasne a je rovnaké pre všetky modely. Môžete si ho zaobstarať v rôznych farbách vrátane priesvitných RGB, aby ste získali kombináciu retro a 2022 štýlu. Klávesy sú so spínačmi Cherry MX a má aj ďalšie možnosti, napríklad integrovanú dokovaciu stanicu a nostalgický monitor.