Oficiálne vstupujeme do Unreal Engine 5 éry

Odoberaj novinky cez  Google News
Unreal Engine 5 sa dočkal oficiálneho vydania
Zdroj: vabsaga.com

Ako sme vás informovali v tomto článku, tak dnes prebehla akcia State of Unreal 2022. V nej sme sa mali dozvedieť o budúcnosti a stavu Unreal Engine 5, prípadne sme očakávali oznámenie hier, ktoré budú využívať ich nový engine.

Od dnešného dňa, už pár hodín, je možné si oficiálne stiahnuť kompletnú verziu Unreal Engine 5 na vývoj hier. Tým pádom tento engine kompletne nahradil štvrtú verziu ich enginu, ktorá tu bola s nami už od roku 2012. Unreal Engine 5 sa stáva jedným z najpokročilejších a najmodernejších enginov na trhu. Ten bol predtým dostupný iba pre vybrané štúdia, ale teraz môže jeho potenciál využiť doslova každý.

Prezentácia State of Unreal 2022 kde ukazujú schopnosti Unreal Enginu 5

Rozdiely oproti štvrtej generácií sú masívne. Vo videu vyššie je vidieť samotný engine, ktorý nám ponúka nový „systém geometrie mikropolygónu“, Nanite, a jeho „riešenie globálneho osvetlenia“ Lumen. S Nanite a Lumen Epic hovorí, že vývojári môžu importovať 3D aktíva filmovej kvality s „obrovským množstvom geometrických detailov“ a nastaviť dynamické svetlá bez obáv z určitých zložitých technických krokov, najmä tých, ktoré sa týkajú optimalizácie. Engine sa stará o to, aby to bežalo na našich počítačoch, alebo aspoň o trochu lepšie.

Minulý týždeň sme sa dočkali oznámenia o novom Zaklínačovi, ktorý práve využije nový Unreal Engine 5 a jeho nové špecifické funkcie. Jedna z týchto funkcií je World Partition, ktorá sa stará o priebežné načítavanie a vykladanie otvorených svetov, keď sa nimi hráči pohybujú. Ďalším sú Data Layers, ktoré umožňujú vývojárom „vytvárať rôzne variácie toho istého sveta – ako sú denné a nočné verzie, alebo neporušenú a rozbitú geometriu – ako vrstvy, ktoré existujú v rovnakom priestore,“ hovorí Epic Games.

Všetci si určite pamätáme na dychberúcu ukážku z Matrix Awakens, ktorý bol postavený na tomto engine a bol odprezentovaný výhradne na novú generáciu konzol. Pri stiahnutí Unreal Enginu 5 do svojho počítača dostane tiež niekoľko demonštratívnych ukážok toho enginu. Jedno z nich sa volá City Sample, a je to práve ukážka mesta z Matrixu Awakens, ale bohužial bez Neo Trinity a tej Matrix súčasti.

Počas tejto prezentácie sme sa tiež dočkali oznámenia nového Tomb Raider titulu, ktorý bude postavený na tomto engine. „Práve sme začali s vývojom našej ďalšej hry Tomb Raider, poháňanej Unreal Engine 5,“ povedal Dallas Dickinson, manažér franšízy Tomb Raider v Crystal Dynamics. „Naším cieľom je posunúť hranicu vernosti a poskytnúť vysokokvalitný filmový akčný dobrodružný zážitok, ktorý si fanúšikovia zaslúžia od Crystal Dynamics aj Tomb Raider.”

Unreal Engine 5 je obrovský skok dopredu v uveriteľnosti a reálnosti hier. Na tomto engine môžeme očakávať veľa hier. Geoff Keighley na svojom twitteri predstavil zoznam všetkých vývojárov, ktorí momentálne pracujú a využívajú Unreal Engine 5.

Unreal Engine 5 si môžete vyskúšať sami. Je dostupný na tejto adrese a je zadarmo. A ak sa vám podarí vydať nejakú hru, tak pre Indie užívateľov, ktorí nedosiahnu miliónový zisk svojej hry, bude engine stále zadarmo. A ak ste nováčik a chceli by ste skúsiť tak Epic Developer Community obsahuje hromadu návodov.

Našiel si chybu? Napíš nám o tom na admin[@]spawn.sk alebo do komentárov