Niceboy ORYX K500X – tuzemská herná klávesnica za primeranú cenu

Odoberaj novinky cez  Google News
Niceboy ORYX K500X
Zdroj: spawn.sk
Dátum vydania
1. máj 2022
Hardvér
Klávesnica
Typ
Mechanická
Zameranie
Herná
Kategória
do 60 eur
Výrobca
Niceboy

Všetci dobre vieme, že herné klávesnice nie sú už len výsadou profesionálnych hráčov ešportu, ale niekoľko rokov sú pevnou súčasťou herných periférií aj nás “amatérskych” hráčov v pohodlí domova. Nedávno sme mali možnosť vyskúšať si novinku od tuzemskej spoločnosti Niceboy, vďaka čomu sme mali možnosť zhodnotiť, či našinci dokážu držať krok so špičkami zo zahraničia. V našej histórii v recenzovaní produktov sme mali možnosť stretnúť sa s mnohým špičkovým vybavením od spoločností ako napríklad Logitech, SteelSeries, Razer, alebo aj Corsair. Všetky tieto spoločnosti spája ale jedno, láska k hrám a precíznosť pri vývoji aj výrobe ich nového vybavenia pre hráčov. Čaká nás niečo podobné aj v našich končinách? Na to sa pozrieme prostredníctvom recenzie na produkt spoločnosti Niceboy a ich klávesnice zo série herného vybavenia ORYX, K500X.

Balenie a váha

Musíme uznať, že bežne sa v baleniach u klávesníc nad 50 eur vyskytuje množstvo užitočných vecí, od manuálu, nejakej formy adaptéru, opierok na ruky, až po prípadne sprievodné reklamné kartičky a reklamné nálepky s logom spoločnosti. Samozrejme netreba zabúdať, že súčasťou je to najdôležitejšie a to klávesnica. V tomto duchu sa však spoločnosť Niceboy rozhodla nevydať a obsah balenia činila samotná klávesnica a manuál. Čo je samozrejme v poriadku, nie je to niečo, za čo by sa mal niekto nahnevať.

Váha aj veľkosť balenia zodpovedá obsahu. Klávesnicu síce do vačku nevmestnáte, napriek všetkému však jej váha nepresiahne ani 3/4 kilogramu a dĺžka nepresiahne ani veľkosť 15-palcového laptopu a svojimi rozmermi sa môže rovnať mnohým klávesniciam v podobnom TKL prevedení.

Kvalita spracovania

Mechanická klávesnica Niceboy ORYX K500X je ako sme spomínali, kompaktných rozmerov. Disponuje tuhým rámom z pevného tvrdého plastu po okraji, zatiaľ čo vrchnú časť pod samotnými klávesami tvorí brúsený hliník, čo zaručí dlhšiu životnosť, pevnosť a aj stabilitu na pevnom podklade. Klávesnica je vyrobená v populárnom prevedení TKL, pre tých ktorí sa však s týmto termínom ešte nestretli, ide o Tenkeyless, takzvane prevedenie klávesnice bez jej numerickej časti, vďaka čomu klávesnica zaberie na vašom stole oveľa menej miesta a zaručí na ňom väčší priestor. Aj keď všetko ide na úkor číslic, ktoré tak radi používame a odprosťujú používateľa od písania číslic prostredníctvom hornej časti klávesnice.

Klávesy sú perforované a majú istú vôľu pohybu, napriek všetkému však držia pevne na svojich miestach. Na ORYX K500X však musíme oceniť predovšetkým spracovanie medzerníku, ktorý má na oboch stranách ďalšie vodiace spínače, čo zaručuje, že každý váš stisk klávesy nezostane bez svojej odpovede. Mnoho klávesníc týmto nedisponuje a pri mnohých a dokonca aj pri tých oveľa drahších značkách klávesníc sa stáva, že pri používaní medzerníku sa jedna jeho strana pohybuje, zatiaľ čo druhá ostáva “vo vzduchu”. Prechod z klávesnice s nižším profilom kláves nám pri Niceboy ORYX K500X dal zo začiatku poriadne zabrať, kedže táto klávesnica disponuje práve tými vyššími klávesami. Preto, ak vám vyššie klávesy a ani sklon pri písaní, alebo hraní nevyhovuje, K500X s veľkou pravdepodobnosťou nebude pre vás. My sme však boli po čase a istej dávke zvyku nadmieru spokojný, ale uznávame, že u niekoho by to aj po čase mohol byť problém.

Ako to už bežne pri mechanických klávesniciach býva, ani Niceboy ORYX K500X sa nevyhýba takzvaným spínačom, v prípade ORYX K500X ide o OUTEMU Red spínače, ktoré sa okrem iného postarajú o rýchlu odozvu a odolnosť takmer 50 miliónov stlačení. A nedá nám nespomenúť zvuk cvaknutia kláves. Je síce hlučnejší, určite hlučnejší než pri iných klávesniciach, napriek tomu užitočný a utvrdzujúci v tom že ste klávesu vždy stlačili.

A ak ste fanúšikmi ovládania multifunkčnými klávesami FN, ktorá sa používajú napríklad na ovládanie hlasitosti, prehrávania, alebo niekedy aj jasu, tak vás určite poteší, že aj táto klávesnica touto funkciou disponuje. 🙂

Pripojenie, funkčnosť, RGB a softvér

Keďže je klávesnica dodávaná len s jediným pevným káblom, voľba pripojenia závisí len od samotného produktu. Klávesnica ponúka pripojenie prostredníctvom USB 2.0. Pri prvom pripojení sme si všimli, že klávesnica okamžite začala reagovať a pri vsunutí USB koncovky do portu prebehla akási konfigurácia podsvietenia v podobe hadíka, kde sa postupne jedna po druhej klávese všetky LED zapálili.

Ako sme však už spomínali, na začiatku nám obrovské problémy spôsobovali vysoké klávesy, ale po istom čase sme si samozrejme zvykli. Klávesnicu sme mali možnosť využívať niekoľko týždňov, počas ktorých sme ju testovali v mnohých hrách a musíme pochváliť aj rozloženie kláves. Pri niektorých klávesniciach niekedy býva rozostup kláves väčší, čo používateľom spôsobuje bolesti, hlavne pokiaľ používate ľavé klávesy Control a Shift pri hraní. Rozostup kláves na ORYX K500X je však dokonalo vybalancovaný a v kombinácii s perforovanými a sklopenými klávesami tvoria dokonalú symbiózu pri hraní.

Táto mechanická klávesnica s RGB podsvietením oplýva aj vlastným softvérom na riadenie svetelných prvkov, prebindovaním kláves a vlastných makier. Musíme uznať, že softvér vyzerá skvelo, čo sa však týka samotných funkcií, narazili sme počas používania na niekoľko problémov s funkčnosťou. Predovšetkým hovoríme o svetelných módoch. Čo sme napríklad postrehli, “Reakce, Vlnky a Přechod” nefungujú, ale aj napriek tomuto problému je tu dostatočne veľa módov s ktorými si môže hráč upraviť svoj preferovaný vzhľad v sprievode intenzity jasu a rýchlosti podsvietenia kláves podľa svojho gusta.

Záver

Jediný menší “problém” pri RGB klávesniciach je nedostupnosť ovládania v iným softvéroch, napríklad v softvéroch tretích strán akým je napríklad aj OpenRGB, kde si človek môže nastaviť kompletne všetky svoje periférie a komponenty v jednom štýle. Váha aj rozmery nám hneď v prvý moment sadli, aj keď sme mali chvíľu problém v vyššími klávesami, to nás však po pár dňoch opustilo a konečne sme si užili aj plný potenciál tejto klávesnice. Na stole drží pevne a aj vďaka hliníkovému vrchnému dielu pôsobí prémiovejšie než modely iných značiek.

Popravde, tak ako pri iných klávesniciach, ani tu nemôžeme vytknúť nič. Mechanická herná klávesnica Niceboy ORYX K500X sa svojim spôsobom môže rovnať akýmkoľvek iným aj drahším značkám a držať s nimi krok.

Niceboy ORYX K500X
Klady
+ Váha, rozmery a vzhľad
+ + Stabilita
+ + Funkčnosť
Zápory
Ovládanie RGB prostedníctvom softvéru
95
Niceboy ORYX K500X