Nadávať pri hraní sa neoplatí. Zistil to aj známy pilot formuly

Odoberaj novinky cez  Google News
Juri Vips
Zdroj: thesportsgrail.com

Pretekár Formuly 2, Juri Vips, bol suspendovaný spoločnosťou Red Bull po tom, čo počas živého vysielania hry Call of Duty: Warzone na Twitchi utrúsil rasistickú urážku. K incidentu došlo počas streamovania s kolegom Liamom Lawsonom, juniorským jazdcom tímu Red Bull.

Síce nešlo o urážku najvyššieho kalibru, ale celkom konkrétnu, keď jedného z hráčov označil slovom na N, čo vyvolalo okamžitú reakciu Lawsona, ako aj fanúšikov, ktorí stream sledovali.

Zaujímavé je, že predtým Vips vyvolal podobnú reakciu, keď odmietol nosiť ružovú čiapku Red Bull, ktorú mu ponúkol Lawson, a nazval ju „gay”. „Juri, to nemôžeš povedať,” odpovedal Lawson.

Príde o zmluvu?

Lawson a diváci Twitch neboli jediní, ktorí si všimli Vipsovo správanie. Krátko po tom, ako vyšlo najavo, spoločnosť Red Bull vydala vyhlásenie, v ktorom oznámila pozastavenie činnosti jazdca.

Red Bull Racing s okamžitou platnosťou suspendoval juniorského jazdca Juriho Vipsa zo všetkých tímových povinností, kým sa incident úplne nevyšetrí,” uviedol tím na Twitteri. „Ako organizácia odsudzujeme zneužívanie akejkoľvek nadávky a v rámci našej organizácie uplatňujeme politiku nulovej tolerancie voči rasistickým prejavom alebo správaniu.”

Vips sa za svoje správanie “bezvýhradne” ospravedlnil v príspevku na Instagrame. „Tento slovník je úplne neprijateľný a nezobrazuje hodnoty a zásady, ktoré zastávam,” napísal. „Svoje konanie hlboko ľutujem a toto nie je príklad, ktorý chcem dávať. Budem plne spolupracovať pri vyšetrovaní.”

Nepochybujeme o tom, že Vips svoje konanie hlboko ľutuje. F2 je posledným odrazovým mostíkom pred vstupom do Formuly 1, najprestížnejšej pretekárskej ligy na svete, a Vips je blízko k tomuto poslednému kroku. Momentálne je rezervným jazdcom tímu F1 Red Bull, medzi ktorého stálych jazdcov patria majster sveta z roku 2021 Max Verstappen a veterán seriálu Sergio Pérez. Svoj debut v F1 absolvoval práve v máji, keď zaskakoval za Péreza počas tréningov na Veľkú cenu Španielska.

Red Bull neponúkol žiadne náznaky o možných dlhodobých dôsledkoch pre Vipsa, ale mladý jazdec má rozhodne čo stratiť, možno aj rezervnú sedačku pilota F1. V roku 2020 bol jazdec Nascar Cupu, Kyle Larson prepustený tímom Chip Ganassi Racing (a prišiel o viacerých sponzorov) za použitie rovnakej urážky počas prenosu iRacing. O niekoľko mesiacov neskôr ho však Nascar znovu zamestnal a podpísal zmluvu s novým tímom. Ostáva len dúfať, že sa mladíci poučia.