LEGO Star Wars: The Skywalker Saga – hra vytvorená s láskou

Odoberaj novinky cez  Google News
Recenzia na LEGO Star Wars: The Skywalker Saga
Zdroj: spawn.sk
Dátum vydania
5. apríl 2022
Platforma
Xbox Series X
Žáner
Akčná, Adventúra
Výrobca
Traveller's Tales
Vydavateľ
Warner Bros. Interactive Entertainment

Fanúšikovia Star Wars a LEGA zbystrite pozornosť! Na scénu prichádza hra, ktorú si jednoducho zamilujete. Že je nezvyčajné takto začať recenziu? Možno áno, ale v tomto uponáhľanom svete jednoducho nie je čas chodiť okolo horúcej kaše. Štúdio Traveller’s Tales strávilo dlhých 17 rokov vylepšovaním svojho receptu na LEGO hry a vracia sa tam, kde to celé začalo. K Star Wars. Pritom vôbec nejde o nejaký remaster pri ktorom staršie LEGO Star Wars hry iba vzali a dosadili do tejto kompletnej kolekcie. Všetkých 9 hier je v podstate úplne nových. A stoja za to.

Výsledok ich práce je jednoducho úžasný ale líši sa od iných LEGO hier, čo sa týka výziev a čiastočne aj hrateľnosti. Líši sa však v dobrom a bol som príjemne prekvapený. Začínate Epizódou IV: A New Hope. Známe filmové scénky, ktorými prejdete sú veľmi autentické, vyplavia dávku nostalgie a hrajú sa veľmi pohodlne. Dokonca aj keď sú scénky do značnej miery “zlegované” zdá sa vám, že sa nachádzate priamo vo filme. Postavy ako Obi-Wan, Luke ale aj Rey (a ďalších vyše 377 postáv v hre) sú spracované dôverne. Ponúkajú svoje dobre známe hlášky aj ikonické pohyby či bojové umenie. Navyše sú doplnené skvelým LEGO humorom, ktorý im ale vôbec neuberá na vážnosti. Balans medzi Lego štýlom a predlohou je skvelý.

LEGO plné detailov

Ako keď si kúpite klasickú stavebnicu LEGO a nájdete v nej stovky malých kúskov. Čím viac ich je, tým detailnejšia a väčšia stavba z toho bude. Podobne je to aj tu. Popravde som očakával trochu horšie grafické spracovanie a bol som pripravený si hru aj napriek tomu užiť. Predsa len je to LEGO hra. Bol som však príjemne prekvapený detailami a herným prostredím. V niektorých chvíľach dokonca ani vôbec nemáte pocit, že väčšina sveta je postavená z týchto kociek. Samozrejme, nie celý svet, ale väčšina áno. Zvyčajne všetko to, čo sa dá rozbiť alebo nejako využiť. Ale aj niektoré textúry, steny, zem, stromy a podobne. Užiť si môžete aj “rey-tracing” (to je naschvál) a nebojím sa povedať, že je jeden z najlepších aké som na konzole videl. Možno sa pýtate, prečo toľko chválim, keď v dnešnej dobe je to už hádam aj samozrejmosť. Nuž, jednoducho preto, že od LEGO hry človek toľko detailov a nadšenia od autorov asi nečaká. Ale už som sa poučil.

Technická stránka hry je na dobrej úrovni. Počas hrania som narazil len na niekoľko menších problémov. Napríklad prepad FPS v niektorých prestrihových scénkach, pričom naozaj neviem, v čom je problém. Zvyšok však ide plynulo a bez problémov. Rovnako tak už aj spomínaná grafická stránka hry. Hra je rozdelená na 9 častí, pričom každá z nich reprezentuje jeden film. Začínate klasickou trilógiou (teda IV, V, VI), pokračujete pre-quelom (teda I, II a III) a zakončíte to poslednou trilógiou (VII, VIII, IX). Je jasné, že hra má zaujať najmä mladšie publikum a verných fanúšikov či už LEGO hier alebo Star Wars sveta. No aj napriek tomu sa zdá, že príbeh a výzvy sú až príliš jednoduché. Hádanky a hlavolamy, ktoré potrebujete na to, aby ste prešli levelom sú v podstate tie najjednoduchšie hlavolamy aké si viete predstaviť. Samozrejme neskôr, ak chcete celý level splniť na 100% vrátane každej skrytej misie alebo minikitu, musíte zapojiť mozog o čosi viac.

Treba si len zvyknúť

Pochváliť ale musíme herných dizajnérov. Aj keď zo začiatku sa vám zdá, že je toho na mape až príliš veľa a neviete kam skôr, veľmi rýchlo prídete na to, čo od vás hra chce. Zlatou sú označené príbehové misie, váš primárny cieľ. Modrou vedľajšie úlohy. Cestovanie medzi planétami a svetami je jednoduché a hra ponúka v podstate kompletnú voľnosť. Naozaj klobúk dole. Čo by som si vedel predstaviť spracované lepšie, je odomykanie postáv, lodí, vedľajších misií a podobne. Ako som napísal vyššie, je to mätúce, je tam toho neuveriteľne veľa a v podstate neviem čo skôr. Vedľajšie misie, hlavolamy a výzvy sa kupujú za hernú menu, ktorú zbierate počas levelov (takzvané Studs). No aj keď si ich kúpite, hra vám nepovie čo presne máte robiť. Ponúkne vám len akúsi nápovedu, takmer až hádanku a vy sami musíte prísť na to čo máte urobiť a kde. Hádanky a hlavolamy mám rád. Tiež mám rád keď musím v hre zapojiť mozog. Ale v tomto prípade by som uvítal aj jasnejšie inštrukcie.

Okrem toho si môžete vylepšovať svoje postavy. Tie sú rozdelené do rôznych kategórií v závislosti od toho, o koho ide. Máme tu napríklad Jediov, Protokolárnych robotov, Astro robotov, Temnú stranu, Hrdinov a tak ďalej. Každú jednu z týchto kategórií si môžete vylepšiť a využívať tak ich vylepšené schopnosti. Na to, aby ste si ich vylepšili potrebujete Kyber Bricks a peniaze. Všetko z toho sa dá získať hraním, no je to tak trochu (trochu viac) grindovačka. Ja som urobil tú chybu, že som sa takmer hneď po odohraní levelu vrátil vo voľnom režime a snažil som sa vyriešiť všetky vedľajšie aj skryté misie, výzvy a pozbierať všetko, čo level ponúkal. Nerobte to. Nepodarí sa vám to, pretože na niektoré veci potrebujete špeciálne schopnosti a je možné, že niektorú z nich získate až v epizóde IX, teda na konci hry.

Pristupujte k vášmu prvému hraniu s jediným cieľom – zabaviť sa. Nechajte zbieranie peňazí a minikitov tak. Vezmite len to, na čo po ceste narazíte. Netrápte sa skrytými výzvami a hľadaním Kyber Bricks a Minikitov. Vrátite sa k tomu neskôr. Ak tak urobíte, hra vás bude baviť oveľa viac. Jednoducho si užite celý príbeh, prebehnite ho a potom môže začať skutočná grindovačka a 100% dokončenie hry.

Prešiel som hru, čo teraz?

Celý príbeh, teda všetkých 9 filmov vám zaberie asi 5 hodín. Možno viac, možno menej, záleží od vašich skúseností a toho, akí ste rýchly. V každom prípade to ani zďaleka nie je koniec. Teraz, keď už ste si užili príbeh a prešli ste príbeh, máte odomknuté všetko, čo môžete mať a je čas pustiť sa do dokončenia hry. To znamená vrátiť sa do všetkých levelov, ale tentokrát v režime voľného hrania. To znamená s postavami, s akými chcete. Dokonca si ich počas hrania viete ľubovoľne prepínať. V druhom rade aj otvorený svet ponúka rôzne výzvy a skryté predmety, či postavy, ktoré môžete nájsť. Ak teda chcete hru dokončiť na 100%, zaberie vám to týždne. Ak budete hrať pozvoľna, hra vám pokojne vydrží aj rok.

Na druhú stranu, ako som už spomínal, v hre je síce veľa hlavolamov, no väčšina z nich je dizajnovaná tak, aby ich zvládlo vyriešiť dieťa. Pre skúseného a staršieho hráča to nebude najmenší problém. Musíte si teda dať pozor na to, aby vás hra jednoducho neprestala baviť, pretože pre vás nebude výzvou. V konečnom dôsledku mám pre vás jednu radu. Tú môžete dokonca aplikovať na akúkoľvek hru, nie len na túto. Hrajte jednoducho tak, ako sa vám chce. Pozvoľna. Robte čo sa vám chce. Je to predsa len LEGO hra, určená hlavne na zábavu. A áno, hrajte s priateľom, je to oveľa väčšia zábava a v podstate aj princíp LEGO hier. Samozrejme ale, môžete hrať aj sólo.

Vytvorené s láskou

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga je jednoznačne a bezpochyby hra vytvorená s láskou a je to na nej vidieť. Autori si dali záležať na detailoch, na príbehu, na hernom dizajne, na všetkom. Nájdete len málo chýb a ak áno, sú väčšinou bezpredmetné. Hra je zábavná, dobre sa hrá, ide plynulo a pre každého fanúšika Star Wars, dovolím si povedať, aj povinnosť. Aj keď nie ste fanúšikom LEGO hier, mali by ste jej dať minimálne šancu. Spolu s priateľom, keďže je to väčšia zábava. Jediné, čo vás časom môže odradiť je množstvo aktivít, ktoré nie celkom presne hovoria čo máte robiť a ak áno, sú pomerne jednoduché na vyriešenie. Treba teda počítať s tým, že hra sa snaží zaujať najmä (alebo aj) mladé publikum. To ale neznamená, že sa hre máte vyhnúť, práve naopak, veď všetci sme v podstate niekoho deti.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga
Klady
Všetkých 9 filmov v jednej hre
Grafické spracovanie
Množstvo vedľajších aktivít
Klasický LEGO humor
Zábavný split-screen
Zápory
Hlavolamy určené najmä pre deti
Neprehľadné vedľajšie aktivity
Po dokončení príbehu môže prísť stereotyp
90
LEGO Star Wars
Našiel si chybu? Napíš nám o tom na admin[@]spawn.sk alebo do komentárov