Kingdom Come: Deliverance

Odoberaj novinky cez  Google News
Info box
Platforma
Windows
Žáner
Akčná RPG
Výrobca
Warhorse Studios
Vydavateľ
Deep Silver

Hra od českého štúdia Warhorse, Kingdom Come: Deliverance, sa dostala pod ruky nášmu ostrieľanému recenzentovi. Dokonca sa nebojíme o nej povedať, že bola jednou z tých očakávanejších.

Po 66 hodinách zabíjačiek, útekov, sexu, hľadania pokladov, kradnutia všetkého možného, sme pre vás napísali menší súhrn o tejto hre. Hneď na začiatok musíme uviesť, že hra nás príjemne prekvapila. Keďže sme hneď prvú misiu robili na 4-krát, pričom sme až postupom času pochopili, o čo v tej hre ide. Preto sme prvé 4 hodiny v hre premýšľali, prečo sme si to vlastne zakúpili. Ale až potom sme začal zisťovali pravé kvality hry, tak už sme svoje peniaze neľutovali.

Poďme na príbeh

Hra, ktorá má vážne obrovský svet a pomaly na každom kroku desiatky úloh, má aj hlavný príbeh. Tento príbeh sa točí priamo o vás, o synovi kováča, ktorému sa zo dňa na deň zmení život. Ten príde o rodinu, o domov a stane sa z neho pomstychtivý „rytier“. Jediné, čo mu ostane po otcovi je meč. Aj aj ten má darovať svojmu lordovi, a zhodou okolností mu ešte aj tento meč ukradnú. Po šialenom úteku, kedy vás naháňajú na koňoch, sa sotva zachránite a vtedy pre vás začína hra. Samozrejme, že z vás hneď od začiatku nebude „rytier“. Ste len prostý syn kováča, tak sa všetko budete musieť učiť od nuly. Predtým, než vôbec dokážete mávať mečom, si párkrát potrápite aj nervy, aj myšku. O jeho úmysloch budete rozhodovať vy sami, pričom neraz to bude pomerne ťažké rozhodnúť sa, ktorá cesta je ľahšia. Prípadne, ktorá je tá „správna“.  Je to vážne zaujímavý a hlavne aj dlhý dej, počas ktorého zažijete veľa dobrodružstva. Zažijete aj veľa úsmevných zážitkov, aj smutných zážitkov, ako aj, pre niektorých možno, eroticky dráždivé scény. Najviac na celom príbehu zažijete slobodu, voľnosť a kopec, ale riadny kopec srandy.

Čo sa hrateľnosti týka …

… tu už budeme musieť ospevovanie hry pozastaviť. Ovládanie je zo začiatku až príliš komplikované. Nehovoriac o chybách v grafike (napr. keď vidíte ako z budovy trčí len konský zadok). O občasných pádoch (nám osobne to párkrát teda zhodilo celú hru) a najviac zo všetkého nás hneval aj ukladací systém. Hru si môžete uložiť, len keď si ľahnete spať (aj to len na vybraných lôžkach), alebo užitím Sejvovice. Tá je „nápojom“, ktorý si môžete zakúpiť, prípadne vyrobiť za pomoci alchýmie, lenže zo začiatku toho toľko nemáte, aby ste si to vedeli spraviť sami, a teda nám sa neraz stalo, že sme museli opakovať niekoľkohodinové úseky, pretože sme si hru nemali ako uložiť.

V Kingdom Come: Deliverance sa môžete pohybovať viacerými spôsobmi

Chodíte pešo, alebo bežíte (stojí vás to energiu, a teda ďaleko nezabehnete) a samozrejme, máte tu aj možnosť kúpiť si koňa (jedného dostanete zadarmo na základe jednej úlohy). Najrýchlejšie cestovanie je z mesta do mesta, to funguje na základe pár klikov na mape, no v takejto „preprave“ hrozí, že vás napadnú banditi, lupiči, zlodeji a iní asociálni „týpci“.

V boji je hra trochu zložitejšia pre začiatočníka v hraní, keďže vaše údery vás stoja energiu, a teda nemôžete sa oháňať zbraňou donekonečna. Ja som počas celej hry uprednostňoval štít a meč plus a ako druhú zbraň som mal nastavený luk, pretože je dosť obťažné bojovať bez štítu. Taktiež, neraz sa nám stalo, že nás v boji zabili, teraz sa z toho už len smejeme, ale v danej situácii sme mysleli, že naša klávesnica pôjde do vetra. V boji sa môžete zlepšovať, keďže je tam takzvane levelovací systém, a teda zvyšujete si levely na typ zbrane. Napríklad tým, že sme si vylepšili meč, tak sme s ním dávali aj väčšie poškodenie. V boji si musíte dávať vážne pozor, pretože v hre môžete začať krvácať, pričom takéto krvácanie končí smrťou, ak, samozrejme, nepoužijete obväz. V hre sa vám nebude dopĺňať zdravie, pokiaľ nebudete mať vyučený jeden z „talentov“, alebo ak ste dostatočne zažratý do hry. V tom prípade existujú aj isté elixíry, ktoré vám zdravie doplnia. Život si môžete obnoviť aj spaním.

V hre Kingdom Come: Deliverance si môžete v krčmách zahrať kocky

Na to, aby ste mali vyššiu šancu na výhru, môžete nachádzať špeciálne kocky. Tie nájdete v pokladoch, ktoré za pomoci máp (tie vám predajú zvyčajne obchodníci, prípadne mlynári) musíte nájsť, ale zase na začiatku by sme to veľmi nehľadali, keďže v hre sa musíte naučiť páčiť zámky, pričom na to budete potrebovať šperháky, a nie jeden poklad je práve zamknutý v debničke, ktorá je zamknutá na ťažkej úrovni.

Vráťme sa späť k ospevovaniu hry, pretože neraz sa nám stalo, že sme ostali stáť na mieste a len sme sa pozerali, keďže tam príroda bola vážne krásna. A nádherné ženy! Nie pre srandu sa hovorí, že Slovanky sú najkrajšie! Do tohto krásneho kraja s ešte krajšími ženami hrala aj hudba. Taktiež to bolo emotívne nádherné, síce nás viac dojímalo, keď sme jazdili na koni po nekonečne dlhých cestách. Samozrejme, musíme spomenúť aj to, že v hre sa strieda deň a noc, jednoducho tam beží čas. Ako aj vy, ale aj vaša postava, musíte po určitej dobe ísť spať, musíte tam aj jesť, pričom na jedlo si treba dávať pozor, aby sa vám neskazilo, lebo sa inak otrávite. Pol hodinu sme v hre strávili napríklad zberaním húb. Čo je tiež úžasné.

Na záver by sme chceli poďakovať našim „susedom“ z Čiech

Za to, že takéto majstrovské dielo vytvorili a pre nás osobne sa môžu rovnať aj našim horným susedom. Ja ako pravý fanúšik stredovekých RPGčiek tajne dúfam, že to bude mať pokračovanie. Veď sami uvidíte, že to budete chcieť. Tejto hre udeľujeme vysoké hodnotenie a rozhodne odporúčame každému hráčovi RPG aj jej následné zakúpenie.

Kingdom Come: Deliverance
Klady
Grafické spracovanie
Zaujímavý a rôznorodý príbeh
Kvalitná stredoveká RPG-čka
Zápory
Niekedy obtiažné
Chyby vo svete
Ukladanie hry
85
Kingdom Come: Deliverance