Guild Wars 2: End of Dragons – najlepší koniec drakov

Odoberaj novinky cez  Google News
Recenzia na hru Guild Wars 2: End of Dragons
Zdroj: ArenaNet
Dátum vydania
28. február 2022
Platforma
PC
Žáner
MMORPG
Výrobca
ArenaNet
Vydavateľ
NCSOFT

Už je to nejaký čas, čo herný MMORPG svet obohatilo ďalšie rozšírenie do hry Guild Wars 2. Obľúbenej aj nenávidenej, jedného z konkurentov World of Warcraft. Rozšírenie sme si mali možnosť vyskúšať v predstihu, ešte pred vydaním. Už vtedy nás autori očarili novinkami aj príbehom, aj keď samozrejme, nemali sme možnosť vychutnať si ho do sýtosti. To sa zmenilo s oficiálnym vydaním a my sa konečne pozrieme na to, či rozšírenie End of Dragons pre Guild Wars 2 naozaj stojí za to.

Príbeh End of Dragons je jednoducho parádny. Od začiatku až do konca. Aj keď sa rozhodnete príbeh prejsť znovu, možno za inú postavu, bude vás baviť a dokonca si všimnete veci, ktoré vám predtým ušli. No ak chcete mať z príbehu čo najviac, venujte pozornosť najmä postavám. Či už starým známym alebo novým. Autori pekne rozvíjajú ich príbeh a vy máte možnosť lepšie ich pochopiť. Najlepším príkladom v tomto smere je Kasmeer. ArenaNet ešte väčšmi rozšírila jej príbeh a je skvelé vidieť, ako sa z nie veľmi obľúbenej (subjektívny názor) postavy dostala k jednej z najobľúbenejších.

Ak vás Guild Wars 2 nebavilo predtým, nebude ani teraz. Ale …

Nebudem dopodrobna rozpisovať celý príbeh, to by som vám pokazil váš zážitok z hry. Pozrieme sa ale na základy a na niekoľko vecí, ktoré jednoducho spomenuté musia byť. Napríklad dĺžka celého príbehu, ktorá je tak akurát. Ani krátka, ani dlhá, jednoducho zlatá stredná cesta. Počas úloh máte pocit, že musíte konať rýchlo a všetko okolo vás je dynamické, rýchle a urgentné. No samozrejme, kedykoľvek môžete spomaliť. Inými slovami, príbeh sa príliš nenaťahuje, ako tomu bolo v prípade predchádzajúcich rozšírení. Dokonca budete mať dostatok času na to, aby ste spoznali nové postavy a tie vás, chvalabohu za to, nebudú otravovať. Na záver vás čaká niekoľko zvratov, ktoré pochopiteľne nebudem prezrádzať a dokonca ani hlavný záporák nie je tak celkom to, čo by ste čakali.

Mimo príbeh je však jedna vec, ktorú treba povedať a tou je, že ak vás Guild Wars 2 nebavilo predtým, nebude vás baviť ani po vydaní End of Dragons. Autori s novým rozšírením nezmenili hru od základu a teda nemôžete čakať, že sa vám nejakým zázrakom začne páčiť. Naopak, v štúdiu ArenaNet stavili na klasický Guild Wars zážitok s niekoľkými skvelými novinkami. Všetky aktivity a úlohy, ktoré sú v hre majú svoj význam a viete, prečo ich máte robiť. No musíte sa pripraviť na to, že počas príbehu a v podstate počas celého rozšírenia budete niečo naháňať. Či už to bude achievement, alebo klasická “grindovačka”. Hráčov, ktorí toto nemajú v láske veľmi nepoteším ak napíšem, že v tomto smere sa nič nezmenilo. Naopak, skalných fanúšikov, ktorých hra očarila a pravidelne sa k nej vracajú, tieto slová potešia.

Aj pre nováčikov

Autori sa pripravili aj na to, že do hry možno prídu noví hráči, ktorí nikdy predtým Guild Wars 2 nehrali a za to im patrí poďakovanie. Aj keď ja osobne sa medzi takých hráčov neradím, poznám ten pocit keď začnete hrať zabehnutú hru a neviete čo, kde, ako a prečo. V praxi to znamená, že na odomknutie plachtenia, mountov ako raptor alebo springer už nemusíte robiť predchádzajúce rozšírenie Path of Fire, ale všetky potrebné veci si môžete odomknúť hraním End of Dragons. Verte mi, je to oveľa jednoduchšie a obrovský krok vpred. Teraz je ten najlepší čas začať s Guild Wars 2, ak nad tým premýšľate. A to rovno s novým rozšírením. Samozrejme, nezískate všetko a pre niektoré veci budete musieť zablúdiť k starším aktivitám a príbehu, ale to podstatné viete získať ľahko a rýchlo.

Jednou z najlepších veci na Guild Wars 2 ako takom je, že štúdio nemusí vypínať servery ak chce do hry pridať novú aktualizáciu alebo opravy. Jednoducho … sa to stane. Aj keď hru hrajú tisíce hráčov, nemusíte čakať v dlhých “radoch” na pripojenie. Herný svet tak nie je ani prázdny, na každom rohu na niekoho narazíte. No ale ani príliš plný, čo môže spôsobovať technické problémy. V podstate som počas hrania nenašiel, alebo lepšie povedané nezažil žiadny technický problém. Grafických niekoľko bolo, no vzhľadom na to, aká veľká to hra je a čo všetko museli autori s novým rozšírením pridať, je to pochopiteľné.

Hodiny a hodiny hrania

Názov tohto odseku je možno trochu zavádzajúci, pretože si môžete myslieť, že hovorím o príbehu. Nuž, áno aj nie. V podstate vám neklamem, End of Dragons budete hrať hodiny. No možno nie takým štýlom, ako by ste čakali (ak ešte nepoznáte Guild Wars 2, ak áno, viete o čom hovorím). Ide o to, že na niektoré príbehové veci budete musieť plniť rôzne eventy na mape s ostatnými hráčmi a napríklad aj zbierať materiály. Ako príklad môžeme uviesť nového mounta v hre – Siege Turtle. Áno, korytnačka s delami na pancieri. Ako to už býva v GW2 zvykom, na nového mounta si potrebujete pripraviť hodiny času. Ak niekto z vás robil všetky achievementy na Skyscale-a, viete aké zdĺhavé to môže byť.

Podobný prípad je aj korytnačka, no ArenaNet už niektoré veci od vydania upravila. Materiály síce stále budete musieť zdĺhavo “farmiť”, no už by to malo byť o niečo jednoduchšie a máte možnosť ich získať z rôznych zdrojov, nie len z jedného. V konečnom dôsledku sa teda musíte zapájať do aktivít v novom hernom svete a plniť ich spolu s ostatnými hráčmi. Guild Wars 2 má však skvelú komunitu, ktorá vám vždy pomôže a nemusíte sa báť, že mapy budú prázdne a vy budete čakať, kto sa k vám pridá. Dokonca aj meta eventy z prvého rozšírenia – Heart of Thrones, sú stále plné ľudí a podobne to bude aj v tomto prípade.

Nový svet z ďalekého východu

Čo by to bolo za rozšírenie, keby do hry neprišiel aj úplne nový svet. Vašu cestu doň začnete na lietajúcich lodiach až na nakoniec ocitnete vo väzení. Už od prvého momentu je vám jasné, aký štýl bude tento nový svet mať. Autori sa inšpirovali ďalekým východom a odvšadiaľ na vás bude čakať východná kultúra, architektúra, príroda a všetko ostatné, čo k tomu patrí. Cantha je jednoducho nádherná oblasť a ja, ako fanúšik tejto kultúry a všetkého čo k tomu patrí, som si hranie užíval. A stále si ho užívam, keďže aj po recenzii pokračujem v hraní. End of Dragons ponúka tony nového obsahu a dokončiť ho za mesiac by si vyžadovalo dovolenku, zásobu jedla a nevychádzať z domu.

Po dokončení hlavného príbehu si môžem s pokojným svedomím povedať, že som si zahral plnohodnotné rozšírenie. Ak by som to mal porovnať s minulými, End of Dragons ponúka rovnaký počet kapitol ako napríklad HoT. Dokonca o tri viac ako Path of Fire. Navyše musíme brať do úvahy aj to, že jednotlivé kapitoly sa zdajú byť zábavnejšie a je v nich viac akcie. Nie sú prázdne, nudné ani zbytočne zdĺhavé. Jednoducho ponúknu hodiny zábavy, ale aj výziev. Každá mapa (nie len) v tomto novom rozšírení je plná tajomstiev, ktoré môžete objavovať, ak ste fanúšikmi objavovania nových vecí a prechádzania sa po hernom svete.

Nuž a na záver ešte jedno veľké plus – mastery body. Sú to body ktoré získavate za rôzne achievementy, keď už máte svoju postavu na maximálnom možnom levely. Každé rozšírenie má svoju vlastnú kategóriu mastery bodov a inak to nie je ani v tomto prípade. Je tu však jedna pozitívna zmena a to rýchlosť a jednoduchosť akou získavate nové body. V End of Dragons je to predsa len o niečo jednoduchšie ako predtým a preto si nové vychytávky odomknete oveľa skôr. Napríklad drona, rybárčenie alebo korytnačku – všetko novinky v hre.

Záverom

Vo všeobecnosti to vyzerá tak, že ArenaNet si vzali všetko dobré a poučili za zo všetkého zlého, čo bolo v Heart of Thrones a Path of Fire (predchádzajúce rozšírenia) a vylepšili to. V oblasti, kde to ešte nie je celkom dokonalé však pracujú na náprave a prekvapivo rýchlo vydávajú nové aktualizácie. Či už opravy chýb alebo aj nový obsah – väčšinou však len kozmetické doplnky. Príbeh je dynamický, nenudí a End of Dragons navyše prináša aj skvelé novinky. Okrem, samozrejme, korytnačky ako nového mounta aj rybárčenie (tým pádom aj lodičky) alebo drona. Ten sa skvelo hodí nie len na riešenie rôznych hádaniek a hlavolamov ale aj na screenshoty, ak ste ten typ.

V poslednom krátkom odseku môžem zopakovať to, čo som písal vyššie. Ak ste s Guild Wars 2 ešte nezačali a už dlhšie nad tým premýšľate – skúste to teraz. Je ten najlepší čas a urobte to rovno s novým rozšírením. Iba berte na vedomie, že do hry ako je táto je nutné investovať množstvo času ak chcete držať krok. Ale ak vám nevadí, že budete pozadu, pokojne môžete End of Dragons hrať aj 2 roky. Vždy sa nájde niekto, kto vám ochotne pomôže.

Guild Wars 2: End of Dragons
Klady
Rybárčenie
Množstvo noviniek
Lepší príbeh než v minulých rozšíreniach
Krásne nové prostredie
Príbehové rozvíjanie postáv
Zápory
Pre niekoho zdĺhavé "grindovanie"
Nič nové pre PvP a WvW hráčov
Menšie grafické chyby
90
End of Dragons
Našiel si chybu? Napíš nám o tom na admin[@]spawn.sk alebo do komentárov