GOG sa znova zaväzuje k DRM-free filozofii

Odoberaj novinky cez  Google News
Obchodu GOG sa tento rok príliš nedarilo
Zdroj: gog.com

Podľa poslednej finančnej správy od CD Project sme sa dozvedeli, že celý koncern CD Project zarobil veľké množstvo peňazí. To ale neplatí pre ich digitálny obchod GOG, ktorý sa sa podľa správy opäť zaviazal k DRM-free filozofii. O čo vlastne ide?

GOG vykázal stratu 4,8 milióna PLN (1 064 820,98 EUR) v treťom štvrťroku 2021 a 9,2 milióna PLN (2 040 906,87 EUR) za prvých deväť mesiacov roka. A keďže konkurencia zo služieb Steam a Epic je čoraz intenzívnejšia, CD Projekt sa rozhodol, že je čas urobiť nejaké zmeny.

„Pokiaľ ide o GOG – jeho výkonnosť predstavuje výzvu. Nedávno sme prijali opatrenia na zlepšenie jeho finančnej situácie,“ uviedol finančný riaditeľ CD Projekt Piotr Nielubowicz. „V prvom rade sme sa rozhodli, že GOG by sa mal viac zamerať na svoju hlavnú obchodnú činnosť – ponúkať výber hier s jedinečnou s DRM-free filozofiou.”

Čo je DRM?

GOG bol spustený od roku 2008 ako Good Old Games, špecializovaná platforma zameraná na retro počítačové hry a bez DRM. Na rozdiel od služby Steam si používateľia mohli jednoducho hru stiahnuť bez potreby externého spúšťača, alebo internetového pripojenia. Nakoniec GOG vydal svoj vlastný voliteľný spúšťač GOG Galaxy 2.0 (ktorý je v beta verzii od roku 2019) zo zameraním na nové hry.

Nie všetci fanúšikovia GOG však boli nadšení z tohto premenlivého zamerania. Ich nespokojnosť vyvrcholila v septembri, keď sa do výkladu dostala edícia Hitman Game of the Year. Napriek tomu, že to bol obrovský hit a hlboko zľavnený, bol brutálne bombardovaný kvôli svojim online požiadavkám, ktoré mnohí považovali za porušenie sľubu GOG „bez DRM“. Odpor bol dostatočne silný na to, aby GOG hru stiahol z predaja a ospravedlnil sa za jej vydanie.

Nielubowicz hovorí, že zmeny budú najmä v zákulisí. Nemali by ovplyvňovať priamy predaj GOG hier od CD Projektu alebo externých štúdií. Skôr pôjde o prísľub zvýšeného kurátorstva a opätovného záväzku absolútne žiadneho DRM.

Našiel si chybu? Napíš nám o tom na admin[@]spawn.sk alebo do komentárov