EA predstavila „poslednú“ FIFA 23

Odoberaj novinky cez  Google News
Posledný ročník série FIFA, vyjde v septembri
Zdroj: EA Sports

V minulom roku sa medzi videoherným gigantom EA a FIFA, svetovým riadiacim futbalovým orgánom, odohrala dráma ohľadom názvu FIFA. Súčasná licenčná zmluva spoločnosti EA s FIFA sa končí a spoločnosť sa chystá vytvoriť vlastnú futbalovú značku s príznačným názvom EA Sports FC. Znamená to koniec neuveriteľne úspešného partnerstva a je to tak trochu katastrofa pre FIFA, ktorá teraz musí vybudovať konkurenta od nuly.

FIFA 23 bude poslednou hrou vydanou v rámci tohto partnerstva a vyjde 30. septembra. Prvýkrát sa v nej objavia ženské klubové tímy: konkrétne Barclays Women’s Super League a Division 1 Arkema. V rámci aktualizácií po vydaní hry predstaví aj tohtoročné majstrovstvá sveta v Katare a majstrovstvá sveta žien v Austrálii a na Novom Zélande.

Tlačová správa sa oháňa technológiou HyperMotion a fyzikálnymi systémami, ako aj novým systémom „inteligentného driblingu”, čo znie zvláštne podobne ako to, o čo sa snažil eFootball. Zvýšená integrácia ženského futbalu znamená aj množstvo nových maketových animácií, ktoré presnejšie odrážajú reálny pohyb. K dispozícii je aj nové tréningové centrum, ktoré by malo lepšie naučiť nových hráčov základy.

FIFA 23 sa bude môcť pochváliť viac ako 19 000 hráčmi, viac ako 700 tímami, vyše 100 štadiónmi a viac ako 30 ligami. Medzi jej licencie patrí Liga majstrov UEFA, Európska liga, Európska konferenčná liga, CONMEBOL Libertadores, CONMEBOL Sudamericana, Premier League, Bundesliga a LaLiga Santander. Dôležité je poznamenať, že EA bude môcť tieto veci naďalej licencovať: stráca len značku FIFA, nie futbalové ligy.

Zaujímavým prvkom je, že rebranding sa už začal. V tlačových materiáloch spoločnosti EA sa o hre nehovorí ako o FIFA 23, ale ako o EA SPORTS FIFA 23. V citátoch rôznych futbalových osobností, ako je Navin Singh z FA, sa hovorí o „dodatočnom zviditeľnení globálnej značky, akou je EA SPORTS, pre našu ligu”.

FIFA sa musí nakopnúť, čo? Hra obsahuje všetky obvyklé funkcie a pre členov EA Play je pripravené krátke obdobie predčasného prístupu. Technológia Hypermotion2 je tentoraz zahrnutá aj vo verzii pre PC, čo je príjemné, pretože minule neboli tieto platformy považované za dostatočne výkonné.

FIFA 23 znamená koniec jednej éry. Už čoskoro sa dozvieme, či to všetko boli len, ako tvrdí generálny riaditeľ EA, „štyri písmená na prednej strane krabice”.