Dojmy z hrania Vampire Survivors

Odoberaj novinky cez  Google News
Aké sú naše dojmy z hrania Vampire Survivors?
Zdroj: thenerdstash.com

Poznáme veľa typov indie hier, ktoré svojou originalitou a hrateľnosťou prevyšujú i veľké AAA hry. Vampire Survivors možno nie je najoriginálnejšia hra medzi indie titulmi, ale spolieha sa na svoju jednoduchosť, hrateľnosť a cenu. Za tú si vlastne ani nezaslúži byť taká dobrá ako je, a to je iba v predčasnom prístupe. Aké sú teda naše dojmy z Vampire Survivors?

Titul, za ktorým podľa všetkého stojí jeden jediný človek zo štúdia poncle, má jednoduchú pixelovú grafiku. Dizajn postáv, prostredí a nepriateľov pripomína známu značku Castelvania. Napríklad postava Antonia Belpaese pripomína Trevora Belmonta, ktorý taktiež používa svoj bič. Časom si budete rozširovať svoju vlastnú rodinku lovcov upírov, s ktorou sa ponoríte do jednej z máp, aby ste zlikvidovali všetko čo sa hýbe.

Celá podstata hry spočíva vlastne iba v zabíjaní tisícok monštier. Ale robí to skvelo. Nielenže dostanete skvelý arzenál zbraní, ale kombináciou s určitými pasívnymi schopnosťami môžete vytvoriť zničujúce zbrane. Napríklad môžete dostať do ruky letiace sekery, ktoré sa môžu presekať skrz nepriateľov, alebo rotujúce biblie, ktoré neustále krúžia okolo vašej postavy a zabraňujú, aby sa k vám niekto dostal.

Jednoduchý, ale skvelý gameplay

V podstate hru ovládate iba WASD tlačidlami klávesnice. A medzerníkom, ktorým potvrdzujete zvolené veci. To sú všetky klávesy potrebné na hranie tejto hry. Jednoduché že? Vaša postava dokáže sama zameriavať svoje zbrane, a vám ostáva iba jediná vec. Prežiť. Budete sa musieť vyhýbať všemožným nepriateľom, a o zabíjanie sa postará váš arzenál.

Postáv v hre je hneď niekoľko a ich počet stále narastá vďaka pravidelným aktualizáciám. Každá postava je unikátna svojimi pasívnymi štatistikami. Napr. Gennaro Belpaese, ktorý vrhá nože, dostane +1 projektil permanentne pre všetky zbrane. Kde to staručký a slabučký Poe Ratcho má + 15% k rádiusu ku zberu predmetov.

Na začiatku si vyberiete postavu, s ktorou sa pustíte do mapy. Vo verzii v0.3.1c sú 3 mapy a 2 challange mapy. Počiatočný rozbeh hry je pomalý, ale po chvíli sa to poriadne rozbehne. Samozrejme, keď prežijete. Z niektorých zabitých nepriateľov vám budú padať skúsenostné gemy, ktoré vám zvyšujú level postavy.

Levelovanie

Pri každej novej úrovni dostanete na výber z troch možností, kde môžete nájsť zbrane, ich vylepšenia alebo rôzne pasívne schopnosti, ktoré však platia iba v jednom cyklu. Obsah možností, z ktorých budete mať na výber, je kompletne náhodný. Každá zbraň má 8 levelovacích ciest a pasívne majú väčšinou iba 5.

Každá mapa vám zaberie maximálne 30 minút hrania. Ale zo začiatku možno neprežijete ani 15 minút. Táto hra navyše obsahuje aj jednoduchý rogue-like prvok. Na každej mape zbierate peniaze, ktoré sa po vašej smrti uschovávajú v pokladnici. A za ne si môžete kúpiť nové postavy alebo permanentné vylepšenia pre všetky postavy.  

Takto sa budete točiť v niekoľkých cykloch, ktoré vám budú trvať desiatky minút a snažiť sa nazbierať dostatok peňazí na vylepšenia. Peniaze budete získavať väčšinou po zabití bossov na mape. Tí sa spawnujú v pravidelných intervaloch, a sú silnejší a rovnako tak aj viac vydržia. Po zabití z nich padne truhla, v ktorej môžete nájsť vylepšenia už nájdených zbraní, a nejaký ten peniaz.

Pár tipov k hraniu

Nejaké dojmy z hrania Vampire Survivors sme už načrtli, pozrime sa aj na nejaké tipy ako v neľútostnom svete prežiť. Ako som spomínal vyššie, tak zo začiatku budete radi ak prežijete pár minút a nazbierate si aspoň nejaké peniaze. Tie môžete minúť buď za rôzne postavy, alebo na pasívne schopnosti pre všetky postavy. To je vlastne kľúč k čo najdlhšiemu prežitiu v hre. Vylepšení pre všetky postavy je tiež niekoľko. Might (sila) vám vylepšuje poškodenie, ale Amount (množstvo) vám zvýši množstvo projektilov o jeden. Pre začiatok vám odporúčam sa zamerať na tieto dve pasívne vylepšenia.

Takže ak si vyberiete Gennaro Belpaese, ktorý už má jeden projektil navyše ako postava, tak spolu s Amount budete mať dva projektily navyše. A keďže skoro všetky zbrane sa kategorizujú ako projektily, tak z týchto benefitov budú profitovať všetky ostatné zbrane, ktoré počas vášho kola dostanete do vašich rúk. Teda okrem Garlicu (cesnak) ten z toho neprofituje, ale ani nie je najsilnejšia zbraň.

Záver

Hra obsahuje aj svoj vlastný soundtrack, ktorý vás svojou nekonečnou slučkou bude sprevádzať po celej dobe vášho prežívania. Samotný soundtrack je kvalitný a k hre sa hodí. A keď vám nebude vyhovovať tak nie je problém si ho vypnúť a pustiť si vlastnú hudbu.

Aké sú teda naše dojmy z Vampire Survivors? Ide v podstate o veľmi jednoduchú hru, ktorá svoju zábavnú časť ukrýva v samotnom arzenále zbraní. Hra obsahuje niekoľko zbraní a rôzne ich „vylepšenia“, ktoré vám dajú pocit sily, pričom budete doslova kosiť tisíce až desať tisíce nepriateľov. Ak si chcete oddýchnuť od veľkých príbehových hier, tak táto hra vám určite pomôže. A nezabudnite, že momentálne stojí iba 2,39 €, čo je viac než prijateľná cena, ktorá sa skutočne oplatí. A ak vás ani tento článok dostatočne nepresvedčil, môžete skúsiť bezplatnú verziu hry, ktorá je k dispozícii na tomto odkaze.

Navyše vývojári sľubujú, že na hre budú ešte pracovať. Dočkať by sa mala nových postáv, zbraní a rovnako tak aj lokácií. Ďalšie novinky by mali doraziť už v priebehu apríla.

Na záver len dodáme, že ide o hru s predbežným prístupom, preto tento text nemožno brať ako recenziu. Na tú si ešte nejaký čas počkáme.

Našiel si chybu? Napíš nám o tom na admin[@]spawn.sk alebo do komentárov