Bungie, Ubisoft, Bethesda, EA a ďalší sa vyjadrili na podporu práva na potrat v USA

Odoberaj novinky cez  Google News
Herné štúdiá reagujú na zrušenie potratov
Zdroj: nichegamer.com

Najvyšší súd Spojených štátov amerických hlasoval za zrušenie rozsudku Roe vs. Wade, čím oficiálne ukončil 50 rokov ústavou chráneného prístupu k interrupciám. Niekoľko štátov USA okamžite zaviedlo zákonné opatrenia, ktoré zakazujú interrupcie, a očakáva sa, že ich budú nasledovať ďalšie.

Toto rozhodnutie mnohí vnímajú ako zničujúci úder pre základné ľudské práva v krajine. Ako napísali sudcovia Breyer, Sotomayor a Kagan v zdrvujúcom odlišnom stanovisku, koniec rozsudku Roe vs. Wade predstavuje „obmedzenie práv žien a ich postavenia ako slobodných a rovnoprávnych občianok“.

Keď začiatkom mája pôvodne unikol zámer zrušiť rozsudok Roe vs. Wade, reakcia herného priemyslu bola relatívne tichá v porovnaní s tým, ako otvorene štúdiá zverejňovali svoju podporu sociálnym otázkam, ako sú práva transrodových osôb, Black Lives Matter a ruská invázia na Ukrajinu.

Vývojárske štúdio Destiny 2, Bungie rýchlo vydalo vyhlásenie, že „podporuje základné práva na zdravotnú starostlivosť“, a štúdio Psychonauts Double Fine ho čoskoro nasledovalo. Šéf Sony Interactive Entertainment, Jim Ryan sa naopak dostal pod paľbu kritiky za to, že sa celú vec snažil zamaskovať obrázkami mačiek.

Samozrejme, v tom čase ešte stále existoval priestor pre slabú, bláznivú nádej. Dokonca aj po tom, čo predseda Najvyššieho súdu John Roberts potvrdil, že únik informácií bol legitímny. Kompetentní stále dúfali, že sa názory zmenia alebo sa to všetko prevalí, alebo sa stane niečo, čo zachová rozsudok Roe vs. Wade nedotknutý. Teraz je táto možnosť zmietnutá zo stola a herné spoločnosti vystupujú proti rozhodnutiu oveľa dôraznejšie.

Ako prvá opäť zareagovala spoločnosť Bungie, ktorá aktualizovala svoje májové vyhlásenie a zaviazala sa zriadiť „fond na úhradu cestovných nákladov” pre zamestnancov a ich závislé osoby, ktoré teraz budú nútené cestovať, aby sa dostali k zdravotnej starostlivosti. „Zostávame neochvejní v našom záväzku postaviť sa za reprodukčnú voľbu a slobodu,” uviedla spoločnosť Bungie.

Parížsky vydavateľ Ubisoft zverejnil správu, v ktorej vyjadril podporu svojim tímom v USA: „Dnes a každý deň veríme, že reprodukčné práva sú ľudské práva, práva žien sú ľudské práva, práva transrodových osôb sú ľudské práva a rovnaké práva pre všetkých sú nevyhnutné pre svet, v ktorom každý môže byť sám sebou a prosperovať.”

Spoločnosť Ubisoft sa tiež odvolala na vyhlásenie z 15. júna od vedúcej oddelenia ľudských zdrojov Aniky Grantovej a viceprezidenta pre globálnu rozmanitosť a inklúziu Raashiho Sikku, ktorí uviedli, že spoločnosť prehodnocuje svoje balíky výhod pre zamestnancov v USA, aby im zabezpečila plný prístup k zdravotnej starostlivosti bez ohľadu na to, kde v krajine žijú. „Okrem toho skúmame, aké ďalšie zdroje môžeme využiť na podporu našich žien a členov tímu LGBTQ+ v USA, ktorých by sa to mohlo najviac dotknúť,” napísali.

Spoločnosť Devolver Digital zvolila priamejší prístup.

Vývojári hry Among Us, Innersloth, uviedli, že zrušenie rozsudku Roe vs. Wade „je rodovou, rasovou, ekonomickou a ľudskoprávnou katastrofou pre súčasné aj budúce generácie“, a poskytla zoznam príslušných charitatívnych organizácií, ktorým môžu priaznivci prispieť. Zástupca spoločnosti Innersloth tiež potvrdil, že štúdio poskytlo dar organizácii National Network of Abortion Funds.

Spoločnosť Bethesda Softworks tiež reagovala jednoducho:

Štúdiá vlastnené spoločnosťou Sony sa bezprostredne po tomto rozhodnutí nečakane otvorene vyjadrili. V máji sa objavili správy, že spoločnosť Sony zakázala svojim štúdiám vydávať verejné vyhlásenia o právach na potrat v USA. Zamestnanci vývojárskeho štúdia Insomniac Games, ktoré vyvíja Spider-Mana, požiadali vedenie spoločnosti o verejné vyhlásenie k tejto záležitosti, ale bolo im povedané, že spoločnosť Sony „neschváli ŽIADNE vyhlásenie žiadneho štúdia na tému reprodukčných práv“.

Je možné, že spoločnosť Sony zmenila názor tvárou v tvár debaklu s fotkami mačky Jima Ryana, alebo že sa vedenie jednotlivých štúdií rozhodlo, že je lepšie požiadať o odpustenie ako o povolenie, ale nech je to akokoľvek, na túto správu reagovalo rýchlo a jednotne.

Prezident spoločnosti Naughty Dog, Neil Druckmann a viceprezident Arne Meyer tiež na Twitteri zverejnili potvrdenia o vysokých daroch pre príslušné charitatívne organizácie a uviedli, že spoločnosť Sony pokračuje vo svojej politike vyrovnávania darovaných prostriedkov.

Spoločnosť Humble Bundle vo svojom vyhlásení uviedla, že je „odhodlaná zabezpečiť, aby všetci jej zamestnanci mali prístup k bezpečnej, cenovo dostupnej a nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti vrátane preplatenia cestovných nákladov, ktoré môžu byť potrebné v dôsledku dnešného rozhodnutia“. Spoločnosť tiež uviedla, že v nasledujúcich týždňoch bude mať k dispozícii viac informácií o budúcich opatreniach.

Spoločnosť Electronic Arts sa tiež zaviazala rozšíriť naše výhody pre zamestnancov v USA a ich oprávnené závislé osoby“, aby im zabezpečila prístup k zdravotnej starostlivosti.

A spoločnosť Microsoft sa zaviazala rozšíriť cestovné výhody o pomoc pri úhrade cestovných nákladov na pokryté lekárske služby“.

Medzinárodná asociácia herných vývojárov vydala vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že je proti snahám „oslabiť existujúce slobody” a je „znepokojená zvýšeným počtom vládnych zásahov, ktoré podkopávajú a obmedzujú reprodukčnú voľbu a prístup k starostlivosti“.

Proti rozhodnutiu sa vyjadrila aj organizácia Communications Workers of America, ktorá je materskou organizáciou Game Workers Alliance, a označila Najvyšší súd za „nebezpečne nekompatibilný s americkým ľudom“.

Od nedávnych rozhodnutí, ktorými sa zrušili poplatky za spravodlivý podiel vo verejnom sektore, cez povolenie zamestnávateľom nútiť pracovníkov podpisovať rozhodcovské zmluvy, ktorými sa vzdávajú svojho práva zúčastňovať sa na hromadných žalobách, až po zrušenie zákonov, ktoré umožňujú organizátorom odborov stretávať sa s pracovníkmi, protipracovná väčšina na súde neúnavne presadzuje svoju ideologicky motivovanú agendu na úkor pracujúcich ľudí,” uviedla CWA.

Dnešné radikálne rozhodnutie, ktorým sa ruší dlhodobo zakotvené ústavné právo na bezpečný a legálny potrat, je pokračovaním týchto snáh. Bez možnosti rozhodovať o svojej reprodukčnej zdravotnej starostlivosti a v krajine, kde tehotenstvo môže mať zničujúce ekonomické dôsledky v dôsledku všadeprítomnej diskriminácie a nedostatku dostupnej zdravotnej starostlivosti alebo plateného rodičovského života, budú najviac trpieť pracujúce ženy.”

Samozrejme, tweety sú jedná vec – konkrétne činy sú niečo úplne iné. Bungie dáva svoje peniaze dokopy, rovnako ako ďalšie štúdiá ako Innersloth a Naughty Dog, ale ostatné štúdiá sa zatiaľ verejne nevyjadrili k tomu, či prijali alebo prijmú materiálne záväzky na rozšírenie práv na zdravotnú starostlivosť pre svojich zamestnancov.