BlueStacks, Nox alebo iný emulátor? Ako si zahrať Android hry na PC

Odoberaj novinky cez  Google News
Ako hrať Android hry na PC
Zdroj: spawn.sk

Možno to poznáte. Vás telefón už nestíha novšie hry alebo len potrebujete väčší displej, na ktorom by ste si hru užili. Mobilné hranie je už dnes rozšírené vo veľkom a stal sa z neho trend. Na mobile sa hráme takmer pravidelne a takmer každý z nás to už vyskúšal. Aj mobilné hry totiž vedia poskytnúť hodiny zábavy, niekedy sú dokonca aj lepšie, ako tie na PC alebo konzoly. Čo však v prípade, že sa chcete hrať Android hry na PC? Odpoveď je našťastie veľmi jednoduchá – emulátor.

Existuje hneď niekoľko emulátorov a hlavný dôvod je ten, že Android je otvorený operačný systém. Inými slovami, ak by ste teoreticky vyrábali vlastné telefóny, za istý poplatok a dohodu so spoločnosťou Google by ste Android vo svojom zariadení mohli začať používať a dokonca si ho aj do istej miery upraviť podľa seba s nadstavbou. Aj vďaka tomu môžeme dnes hrať Android hry na PC bez problémov. Ktorý emulátor je ten najlepší a aké sú medzi nimi rozdiely? Na to sa pozrieme v našom článku.

BlueStacks

Asi najznámejší emulátor Android-u na PC a Mac, ktorý je medzi používateľmi veľmi obľúbený. Má to aj svoje opodstatnenie. Nie je to len jednoduchý program, ktorý z vášho PC urobí Android. Prichádza aj s množstvom dodatočných funkcií a možnosťami zameranými priamo (ale nie výhradne) na hranie Android hier na PC. Medzi najlepšie funkcie, ktoré ponúka, patrí nepochybne možnosť nastaviť si vlastné klávesy na ovládanie hry. BlueStacks ponúka spustiť aj viac hier naraz cez takzvané karty, ktoré fungujú podobne ako v internetovom prehliadači.

Ak si na tom dáte záležať, BlueStacks si váži aj vaše citlivé údaje, je kompletne v súlade s pravidlami GDPR a vaše údaje sú chránené. Posledná verzia, BlueStacks 5, je zatiaľ najľahšia a najefektívnejšia verzia, akú kedy vývojári vydali. Ponúka ešte väčší výkon ako predchodca a menej zaťažuje systém. Je však stále pravdou, že si musíte pripraviť veľa miesta na disku. BlueStacks ako taký nezaberá veľa, no akonáhle si doň začnete sťahovať hry, môže sa vám miesto rýchlo minúť.

Cena: Zadarmo
Odkaz na stiahnutie

Nox

Ďalší v poradí v našom zozname najlepších Android emulátorov na PC je Nox alebo NoxPlayer. Podobne ako BlueStacks ponúka možnosť nastaviť si vlastné klávesy a ovládanie v hrách. Je taktiež zameraný primárne na hranie Android hier na PC. Navyše, v Nox si môžete na klávesu nastaviť aj gestá a imitácie pohybov po obrazovke. Napríklad si nastavíte “posunutie vľavo” na ľubovoľnú klávesu alebo tlačidlo myši. Ide o naozaj užitočnú funkciu a funguje vo väčšine prípadov presne a spoľahlivo.

Nox je taktiež úplne zadarmo a vývojári sa oň pravidelne starajú. Posledná verzia s označením 7 podporuje verziu Android 9, vysoký herný výkon a hneď niekoľko hier, ktoré sú špeciálne optimalizované na hranie cez tento softvér. Najnovšie napríklad Pokémon Unite.

Cena: Zadarmo
Odkaz na stiahnutie

LD Player

Emulátor LD Player je nenáročný emulátor Android hier na PC, ktorý ponúkne dostatok výkonu a nízke zaťaženie systému. Oproti Nox podporuje nižšiu verziu Androidu, momentálne je to Android Nougat 7.1, čo však nie je zásadná nevýhoda. Keďže je rovnako ako predošlé zameraný hlavne na hranie hier, ponúka širokú škálu funkcií, ktoré využijú najmä hráči. Napríklad mapovanie kláves, rovnako tak multi-instance, makrá, podporu vysokého FPS a lepšie využitie grafickej karty.

LD Player dostáva pravidelné aktualizácie, ktoré rozširujú počet kompatibilných hier. V poslednej aktualizácii napríklad pribudla populárna hra Free Fire, ktorá sa v tomto emulátore hrá oveľa lepšie ako predtým. Ak práve nemáte náladu na hranie hier, LD Player môžete využiť aj na iné aplikácie. Napríklad Instagram, TikTok alebo Facebook na ňom fungujú taktiež veľmi dobre. Dizajn aplikácie je takmer rovnaký ako ponúka BlueStacks, ale to nie je na škodu, aspoň vám bude jeho prostredie známe.

Cena: Zadarmo
Odkaz na stiahnutie

Android Studio

Prejdeme na moment od výlučne herných emulátorov k takému, ktorý je o niečo zložitejší. Ponúka však o to viac funkcií a možností. Android Studio je základné prostredie, v ktorom vývojári vytvárajú (alebo aspoň časť) tie skvelé hry, ktoré sa na mobiloch hráme. Súčasťou programu je však aj emulátor, cez ktorý si viete spustiť rôzne aplikácie a samozrejme aj hry. Nastavenie emulátora je, ako sme už spomenuli, o niečo ťažšie a možno nebude vyhovovať každému, no na druhú stranu ponúka najviac možností. Navyše je aj najrýchlejší.

Android Studio ponúka možnosť používať čistý Android, bez akejkoľvek nadstavby. Aplikácie a hry si stiahnete klasicky, cez obchod Play, ako v normálnom Androide. Emulovať môžete v podstate akýkoľvek telefón alebo rozlíšenie. Ak sa chcete trochu zabaviť, simulovať môžete aj nové skladacie telefóny.

Cena: Zadarmo
Odkaz na stiahnutie

ARChon

Emulátor ARChon nie je klasický emulátor, ktorý si stiahnete do svojho počítača. Namiesto toho si ho nainštalujete ako doplnok (rozšírenie) napríklad do prehliadača Google Chrome (alebo Edge). Následne dostanete možnosť spustiť si rôzne aplikácie a hry určené pre Android priamo v prehliadači, aj keď ponúka iba limitované možnosti. Pozor si treba dávať aj na využitie vášho PC, keďže už len prehliadač sám o sebe dokáže váš PC dostatočne zaťažiť. Spustiť v ňom navyše ešte aj emulátor môže byť pre slabšie stroje náročné.

Ani spustenie hry a nastavenie nie je práve najrýchlejšie a najjednoduchšie alebo ideálne. Hneď, ako si ARChon pridáte do prehliadača, musíte si nájsť .APK súbor s hrou alebo aplikáciu, ktorú chcete používať. Navyše nie je ani isté, či vám takto stiahnutá aplikácia bude fungovať a možno budete potrebovať aj externý program navyše. Taktiež neponúka toľko možností, ako emulátory, ktoré si stiahnete priamo do PC. Výhodou však je, že ho môžete rozbehnúť kdekoľvek, kde rozbehnete Google Chrome.

Cena: Zadarmo
Odkaz na stiahnutie

GameLoop

Softvér GameLoop je ďalší zo série emulátorov, ktoré sú určené primárne na hranie hier. Aj keď ste o ňom možno ešte nepočuli, ponúka množstvo skvelých funkcií. Dokonca je “údajne” tak skvelý, že ho čínsky gigant Tencent odporúča ako oficiálny emulátor na hranie ich hier. Hovoríme teda o hrách ako Call of Duty: Mobile alebo PUBG: Mobile. Tencent vám týmto zaručuje, že práve ich hry vám na tomto emulátore pôjdu najlepšie. Pravdepodobne však ide len o marketingovú spoluprácu.

Emulátor obsahuje, samozrejme, aj iné hry ako vyššie uvedené, ale ponuka by úprimne mohla byť širšia. Je rýchly, svižný a všetky hry, ktoré sme vyskúšali, bežia bez problémov. Ovládanie pomocou klávesnice je intuitívne a ak hľadáte v hrách aj vyššie FPS, môže byť GameLoop tá správna voľba pre vás. Musíte sa však zmieriť s tým, že niektoré (najmä staršie) tituly v ňom nenájdete. Z tých väčších a novších obsahuje takmer všetky.

Cena: Zadarmo
Odkaz na stiahnutie

MeMU

Posledný emulátor, o ktorom si napíšeme niečo viac, je MeMU. Jeho veľkou výhodou je, že podporuje ako Intel, tak aj AMD čipsety. Navyše podporuje tri rôzne verzie Androidu – Jelly Bean, Kit Kat a Lollipop. Spustenie niekoľkých hier alebo aplikácií naraz mu nerobí problém a nebude ani vám, keďže nie je náročný na systém. Podporuje aj rôzne funkcie, napríklad určené na testovanie. Primárne je určený na hranie hier, ale využiť ho môžete aj na produktívne veci, nebude s nimi mať žiadny problém.

MeMu je dostupný zadarmo, no za mesačný poplatok sa môžete zbaviť otravných reklám, získať prístup k prémiovej podpore a možnosť upraviť si niektoré dodatočné veci, ktoré sú inak zamknuté. Aj tento emulátor dostáva pravidelné aktualizácie a pozrieť si ho môžete cez odkaz nižšie. Ktovie, možno práve tento bude váš ďalší spoločník na ceste hrania Android hier na PC.

Odkaz: Zadarmo
Odkaz na stiahnutie

Ostatné emulátory

Emulátorov, ktoré dokážu rozbehnúť Android hry na PC alebo Mac je samozrejme oveľa viac. My sme opísali tie najlepšie a veríme, že minimálne jeden z nich vám bude vyhovovať. Ak by ste si však chceli pozrieť aj nejaké ďalšie, menej známe, môžete tak urobiť cez odkazy nižšie. Ak by sme to však mali zhrnúť, medzi najlepšie emulátory, ktoré vám umožnia hrať Android hry na PC patria tie, ktoré sme uviedli vyššie. Do pozornosti dávame najmä prvé tri, ktoré vás nesklamú.

Ďalšie emulátory Android hier na PC:

Našiel si chybu? Napíš nám o tom na admin[@]spawn.sk alebo do komentárov