Assassin’s Creed Valhalla: Dawn of Ragnarok

Odoberaj novinky cez  Google News
Recenzia na AC Valhalla: Dawn of Ragnarok
Zdroj: ubisoft.com
Dátum vydania
8. marec 2022
Platforma
PC
Žáner
Akčná RPG, Adventúra
Výrobca
Ubisoft Montreal
Vydavateľ
Ubisoft
Rozšírenie pôvodnej hry
Áno

Od vydania Assassin’s Creed Valhalla čoskoro ubehnú dva roky. Nie je to tak dávno, čo sme do Valhally privítali rozšírenia Wrath of the Druids a Siege of Paris, teraz k ním však pribudlo konečne aj tretie, očakávané rozšírenie Dawn of Ragnarok. Zatiaľ čo prvé dve sme mali možnosť hrať vrámci hlavnej dejovej linky za hlavného protagonistu/protagonistku Eivor, posledné rozšírenie nás opäť zavedie do “fantasy sveta” severskej mytológie, kde sa ujmete Haviho, alebo teda všeobecne známeho Odina. Všeotca všetkých severanov a vládcu Asgardu.

Príbehové zameranie

Toto masívne DLC, ktorého solídna herná doba činí niečo okolo 35-36 hodín, vás hneď na začiatku zavedie do trpaslíčieho sveta Svartalfheimu. 20 hodín v podobe hlavných misií a zvyšné hodiny strávite cez “nenútené” questy, takzvane vedľajšáky prostredníctvom Valky. V úvode sa dozvedáte, že vášho, teda Odinovho syna uniesol nesmrteľný ohnivý démon Surtr (Surtur).

Ako príbeh už od začiatku naznačuje, vašu cestu bude prevažne poháňať chtíč za pomstou, na ktorej budete musieť uzatvárať aj nové spojenectvá, aby ste pokorili vášho nepriateľa.

Ďalšie typy nepriateľov

Do hry však vďaka rozšíreniu Dawn of Ragnarok pribudli ďalšie dve frakcie nepriateľov a to Muspeli a Ľadoví obry, s ktorými sme sa však už stretli aj v základnej hre. Tieto nové frakcie ponúkajú naopak veľké množstvo zábavy a predovšetkým výziev. Napríklad, hovoríme o Muspeloch, ktorých vďaka ich schopnostiam na najťažšej úrovni hry je ťažšie pokoriť než by sa mohlo zdať. Napríklad, nepriatelia v tomto rozšírení používajú aj samotné prostredie ako svoju zbraň, prípadne sa vzájomne “oživujú” a tým je to ťažšie. Je to istým spôsobom výtané oživenie hry, pretože naši doterajší protivníci pôsobili jednoducho a monotónne.

Havi má tiež niečo vo svojom rukáve

Havi sa v Dawn of Ragnarok však nenecháva zahanbiť nepriateľmi a tiež si uspôsobil schopnosti, ktorými sa s nimi môže rovnať. Hovoríme o “Hugr-Rip”. Ide o schopnosť, vďaka ktorej máte možnosť “ukradnúť” schopnosti a silu nepriateľovi a tak ho pokoriť jeho vlastnou zbraňou. Záhŕňa to aj spomínané oživovanie nepriateľov, ale v tomto prípade budú bojovať “za vašu vec”.

Ale je tu stále jedno veľké ALE (Nie pivo). V jednom momente sa dá totižto využívať len dve schopnosti a preto si je vždy nutné vybrať, ktorú si mienite ponechať a ktorú sa rozhodnete nahradiť.

Mapa a výhliadky

Pri každom novom regióne a ako v každom jednom typickom Assassin’s Creed, budete musieť liezť na veľké množstvo vyhliadok, aby ste si odkrili čo najväčšiu časť mapy a dostali sa tak na rôzne miesta ktoré skrývajú svoje tajomstvá. Hovoríme o tajomných predmetoch a výzbroji, rôzoneho wealthu na vylepšovanie gearu a silicu na vylepšovanie schopností, ale samozrejme aj mnoho ďalšieho.

Viacmenej však po toľkých dieloch Assassin’s Creed a rozšíreniach, to hráča bohužiaľ už tak nebaví neustále objavovať a synchronizovať nové a nové oblasti. Valhalla sama o sebe ponúka obrovský svet a okrem Nórska, Anglicka, Vinlandu, Asgardu, Jotunheimu, Írska, Francúzska,, teda pribúda aj Svartalheim, ktorý síce veľkostne predstavuje len tretinu pôvodnej mapy, ale aj tak svet pôsobí veľkolepo. Je to stále jednoducho obrovské množstvo synchronizačných bodov a po tak veľkom množstve máp je to únavné.

Záver

Rozšírenie hry Assassin’s Creed Valhalla: Dawn of Ragnarok, je svojím spracovaním určite zaujímavým a sviežejším oživením hry od roku 2020 a následných DLCčiek, či už ide o prostredie a spracovanie starých mýtov a legiend severskej mytológie. napriek tomu však musíme poznamenať, že sa nám viac páčili kratšie prvé dve rozšírenia, ktoré “rozširovali” tú našu “hlavnú” dejovú linku aj keď toho nebolo mnoho.

Assassin's Creed Valhalla: Dawn of Ragnarok
Klady
+ + + Možnosť stráviť vo Valhalle viac času
+ + Spracovanie mýtov a legiend
+ + + Nové a lepšie typy nepriateľov
Hugr-Rip
Zápory
- - Veľmi pomalý rozbeh
- - - Rozšírenie používa len mechaniky pôvodnej hry
80
Dawn of Ragnarok