Akcie Sony sa deň po tom, čo Microsoft nakupoval, prepadli o miliardy dolárov

Odoberaj novinky cez  Google News
Prepad akcií Sony
Zdroj: Adobe Stock, SPAWN.sk

Jeden deň odkúpil Microsoft spoločnosť Activision Blizzard, druhý deň sa akcie Sony prepadli o miliardy dolárov. Ide o bežnú vec, ako reakciu na krok konkurencie, ktorá sa v hernom biznise vidí často. Napriek tomu panuje názor, že Sony by malo odpovedať. Čím skôr, tým lepšie.

Podľa detailnej analýzy zahraničného magazínu Bloomberg sa akcie Sony Group Corp. v stredu, teda deň po nákupe, prepadli o 13% v Tokiu. Ide o sumu približne 20 miliárd dolárov. Ako hovorí správa, ide o najväčší prepad akcií Sony od októbra roku 2008. Kúpou Activision Blizzard sa pod krídla Xboxu dostanú veľké tituly s miliónmi hráčov. Napríklad World of Warcraft, Call of Duty, Diablo, Overwatch, Tony Hawk’s Pro Skater a mnoho ďalších. Pre porovnanie, minulý rok odkúpil Microsoft spoločnosť ZeniMax, spoločnosť, ktorá vlastní okrem iných štúdií aj Bethesdu. Cena vtedy predstavovala 7,5 miliárd dolárov.

Za posledné roky majú Sony aj Microsoft rozdielny prístup k tomu, ako chcú nalákať hráčov na svoju platformu. Sony je veľmi úspešné so svojimi exkluzívnymi hrami. Hry ako Last of Us, Uncharted, God of War, Ghost of Tsushima alebo Spider-Man sú veľmi obľúbené a ťahajú PlayStation nahor. Xbox na druhú stranu vo veľkom investuje a vylepšuje svoj GamePass, na ktorom stavia svoju taktiku. Zatiaľ čo posledné správy hovorili o tom, že GamePass stráca predplatiteľov, Phil Spencer pre pár dňami oznámil, že predplatné má vyše 25 miliónov predplatiteľov.

Zároveň s týmto oznámením povedal, že sa do predplatného pokúsia dostať toľko hier od Activision Blizzard, koľko sa len bude dať. Je teda na mieste očakávať nové Call of Duty v deň vydania v predplatnom. Rovnako tak je na mieste očakávať v predplatnom aj staršie hry. Zatiaľ nie je jasné, koľko hier ostane na PlayStation a koľko si Microsoft nechá pre seba. V prípade Bethesdy si ako exkluzivitu nechal napríklad Starfield.